| Olivers a întrebat:

Am un televizor LED Zanussi, 32Z6000 si cand il conectez la calculator prin cablu HDMI sau VGA, imaginea se vede neclara. Scrisul nu se prea intelege. Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
- problema cu blocul de intrare video a TV
- problema cu adaptarea de impedanta intre TV si cablu
- cablu lung, de slaba calitate, fara filtru de reflexii de semnal
- problema de adaptare de impedanta intre cablu si placa video
- problema cu placa video
- problema cu vederea /intelegerea celui care verifica

Depanarea exacta se poate face prin inlocuirea, pe rand, ale componentelor din lista de mai sus.

| Arthiom a răspuns:

Daca ai umblat si pe la rezolutii si tot urat se vede, renunta la hdmi si vga si pune un cablu dvi. Am avut si eu aceeasi problema cu o unitate noua si un monitor Samsung. Am schimbat cabluri peste cabluri hdmi si vga de firma, nu petarde chinezesti si pana la urma am rezolvat cu un cablu dvi.

| dfeel a răspuns:

La aspectele tehnice enumerate mai sus as adauga sa verifici si daca il folosesti la rezolutia lui optima (nativa). O rezolutie prea mica va duce la probleme de lizibilitate.