| Kampion a întrebat:

Am un televizor Samsung 4k curbat 49MU6202, iar cand il conectez prin hdmi la pc imi vede doar 1080p. Am umblat pe la setarile placii video si ale televizorului si nimic. Nu cred ca e de la hdmi ca trebuia macar sa imi vada 4k@30hz. Ce sa fac?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

ATENTIE!
Daca ai instalat driverul original dat de fabricant, atunci poti regla rezolutia la monitorul secundar.
Alege-l pe cel secundar si pune rezolutia dorita.

ATENTIE!
Sa NU ai bifata casuta pentru imagine identica pe cele doua iesiri video!

| Kampion explică (pentru Bula):

Pe main display am televizorul si pe al doilea am un LG 1280x1024, care sunt puse pe extend display
n-am cum sa reglez rezolutia, maximul e 1080p

| Bula a răspuns (pentru Kampion):

Extend-ul trebuie sa fie televizorul si monitorul pe primar.
Daca nu-ti merge nici asa, atunci placa ta video nu permite mai mult.

| Kampion explică (pentru Bula):

Ba da am vazut pe Youtube ca tine 4k nici nu stiu ce sa mai fac

| Bula a răspuns (pentru Kampion):

Ce placa video ai si de unde ai luat driverul ce ai instalat la ea?

| Kampion explică (pentru Bula):

Gigabyte gt 730 ddr3 2gb
am luat ultima versiune de driver de pe site-ul nVIDIA

| Bula a răspuns (pentru Kampion):

Softul permite reglarea rezolutiei independente pe cele doua iesiri, dar este posibil sa ai limitare de rezolutie daca ai iesire cu echipament de mica rezolutie.
Incearca sa inversezi monitorul cu televizorul si vezi pana la ce rezolutie poti seta iesirea la TV.
Monitorul tau, mai mult ca sigur, nu stie 4K.

Mai exista o posibilitate: raportare de rezolutie mica din partea tv-ului, caz in care placa video limiteaza atat rezolutia, cat si frecventa semnalului video.
Intra in setarile tv-ului si verifica la ce rezolutie este setata intrarea folosita. Daca este pe "Auto", incearca schimbarea la 4k.

Trebuie sa faci mai multe incercari si "forare" intre posibilitati, pana ce dai de solutia dorita (daca exista).

| NLS a răspuns:

Schimba cablul cu altul de la alt producator. Recomand Belkin.
Ce placa video ai?
In ultima instanta, s-ar putea ca TV-ul sa necesite HDMI 2.1 sau 2.0.

| Shatterhand956 a răspuns:

Îți trebuie un hdmi 3.0

| Kampion explică (pentru Shatterhand956):

Nici macar n-a aparut hdmi 3.0, ti-am zis ca pana si hdmi 1.4 suporta 4k