| Valeriu12345 a întrebat:

Salut am un Toshiba Satellite A350D-10S. Am o problema la el, nu mai merge touchpad-ul. Mergea foarte bine pina cind am vrut sa joc counter strike si ma incurca, asa ca am intrat in bios si am pus disable pointing devige si s-a oprit. Acuma dupa 2 zile am reinstalat windowsul vad ca nu merge padul si mi-am adus aminte ca l-am oprit din bios, incercat sa repornesc touchpad-ul am dat enabled, am instalat driverele synaptics (nu stiu daca is alea care trebuie dar altele nu am gasit ) si deci nici in ziua de azi nu imi mai merge. Ce pot sa fac, ajutati-ma sa-l repar acasa.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Trebuia prima data să activezi din BIOS touchpad-ul si apoi să resoftezi calculatorul.Degeaba ai instalat driverii dacă Windows-ul nu a configurat suportul hardware pentru touchpad.Acel driver de touch pad se aplică eventual în cazul unui update sau e chestie pur comercială.
Resofteaza sistemul cu touch pad-ul activ din BIOS și totul va funcționa.
Ca să te asiguri că nu e o problemă hardware butează în mod live DVD cu o distribuție Linux(Xubuntu, care vrei și ruleaza în Live cd) cu touchpad-ul activ din BIOS. Daca totul funcționează înseamnă că are sens sa îl resoftezi. Dacă nu numa în service poți face ceva.Succes

| gelu1970 a răspuns:

Cel mai bine ar fi fost sa modifici in bios acea optiune inainte sa formatezi. partea cudrivere e alta. instaleaza driver genius professional si le cauta automat si le descarca. nu e free, insa eu il recomand. e unul free 3d chip care te ajuta sa cauti driverele optime pentru laptopul tau.