| anonim_4396 a întrebat:

Am un Tv LG smart model LG 28mt49s -pz.
Problema este că nu are mufă că să îmi bag căștile. Are intrări RCA audio.
Cum fac să îl conectez la căști? Vreau să ascult în timp ce stau în pat.

Așa arată spatele

https://ibb.co/fdS76Vr

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, la asemenea televizoare nu ai posibilitatea de a asculta sunetul direct in casti.
Aparatul are doar INTRARI de sunet + imagine analog (cu mufe RCA), iar singura iesire digitala este pe mufa optica.
Pe mufa audio de iesire optica poti conecta un aparat intermediar, de exemplu un amplificator audio care are intrare digitala compatibila cu fibra optica si care are si mufa de casti.

Mai este o posibilitate: montarea unei mufe de casti pe carcasa televizorului, care deconecteaza difuzoarele interioare DAR o asemenea modificare scoate televizorul din garantie!

| Legion7X a răspuns (pentru Bula):

Ms de comentariu. Am văzut acest video

https://youtu.be/0YpZar4zFpc

| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

Da, este o varianta simplificata de convertire digital-analog (fara amplificator).

Eu nu inteleg, de ce nu se monteaza o simpla mufa pentru casti pe majoritatea TV-urilor noi, doara costa mult mai putin decat folosirea unui convertor.

Nu mai vorbesc despre faptul ca, convertorul din filmulet este alimentat de la mufa USB a televizorului, ceea ce inseamna ca nu te mai poti uita la filme sau sa asculti muzica de pe dispozitive USB externe (mufa USB este ocupata de cablul de alimentare a convertorului, iar daca folosesti un HUB USB, atunci curentul poate fi insuficient pentru 2 dispozitive.

| Legion7X a răspuns (pentru Bula):

Da, la partea cu mufa usb conectată la in tv m-am gânditat la asta, in timp ce urmăream videoul. Eu mai bag filme, pe stick. Dacă cumpăr covertorul, probabil o să mă lipsesc de stick. În fine, cred ca o să las televizorul asa cum este, nu îmi trebuia neapărat căști, dar mă gândeam că are, nici nu am fost atent la detaliul asta mic când l-am luat.

| Legion7X a răspuns (pentru Bula):

As putea lua un Soundbar. Aș putea conecta fie prin hdmi Arc sau Optical Digital Audio out. Cred că merge.

https://youtu.be/H5yQ6Fdaxss

| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

Nu orice tip de soundbar- si nu cu orice tip de televizor se pot asocia.
In cazul tau, varianta ceea mai buna (ieftina) ar fi folosirea unui convertor digital (optic) /analog (casti), prin folosirea unui HUB USB activ (deci cu alimentare proprie).

Eu mi-am rezolvat mai simplu: mi-am cumparat un TV care are aproape toate intrarile si iesirile posibile (inclusiv pentru. casti).
Deasupra, l-am luat la 30% reducere si am prelungit si garantia la 4 ani. happy

| sierra1 a răspuns:

Dă și tu doișpe lei :

https://altex.ro/......BRCA43254/

| Legion7X a răspuns (pentru sierra1):

Crezi că îmi intră? Nici căștile mele normale de Samsung nu cred că îmi intră acolo. Știu tipul acela de conector, am în casă ceva de genul. intră numai un anumit tip de mufă, poate puțin mai subțire față de mufa căștilor de telefon.

| Balalau95 a răspuns (pentru sierra1):

Acolo scrie av IN... nu out, deci daca pui casti nu o sa ai nici un sunet

oricum, ciudatel tembelizorul, are LAN care inseamna ca e smart si satelite IN, deci poate DVB-S cel putin (poate si S2) dar nu are nici o iesire audio, deci nu poti sa pui boxe 5.1 or smth

| sierra1 a răspuns (pentru Legion7X):

De fapt (acum văd) e intrare audio!

| sierra1 a răspuns (pentru Balalau95):

Corect

| sierra1 a răspuns (pentru Balalau95):

De fapt, ar putea - hdmi e bidirecțional și dacă ar ști cum să facă ar face dar cred că efortul nu merită

| sierra1 a răspuns (pentru Legion7X):

Cine știe ce căști are, știe acum ce să caute!

apropo: "Nici căștile mele normale de Samsung..." îi fi tu vreun etalon a ce nu există? nu cred

https://www.emag.ro/......DJVDCBMBM/

| Legion7X a răspuns (pentru sierra1):

Că există știu asta, dar nu merg pe ghicite trebuie să și funcționeze. Tu nu cumperi o husă de telefon din silicon doar că există, și corespunde dimensiunilor telefonul tău, până nu observi și dacă butoanele de pe lateral create sunt corespunzătoare cu modelul de telefon.

| sierra1 a răspuns (pentru Legion7X):

De fapt tv-ul nu trimite semnal pe acolo ci primește. Nașpa!

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Unde sa bage mufele acestei casti, daca n-are corespondent pe televizor (iesire pentru casti)?
In mufele RCA degeaba le baga in gaura... tongue

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Ar trebui sa inveti si minime notiuni de electronica, macar conexiunile! tongue

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Da mami, am observat și tocmai ce-am scris asta mai sus

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Adică imi dai tu lecții?

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Categoric DA!
Contrazice-ma argumentat, de exemplu cu un link la o pagina scrisa de specialist!
Pana atunci taci si nu comenta ce nu stii!

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

" Bula : Pana atunci taci si nu comenta ce nu stii!"

ce vorbești străine? ai tu argumente? zero!

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Da, am!
Zeci de ani de experienta, inclusiv in electronica audio.
In orice manual de specialitate gasesti functionarea mufelor, doar trebuie sa stii sa citesti. Biblioteca mea este plina, iar eu le folosesc ori de cate ori este nevoie.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

" Bula a răspuns : Da, am! Zeci de ani de experienta..."

așa...și?

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Asa ca mai ai de invatat, si de la mine...
Eu invat in continuu, nu mi e rusine. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Ce să invăț? ai dovedit că ești mai valoros in raport cu alții? nu cred!

dacă faci referire la mufele tv-ului intrebătorului, poate vei vedea că am observat (in scris!) că sunt de intrare și nu de ieșire, inainte de a te inflama tu in mod inutil

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

La inceput ai dat raspunsuri gresite, pana ce mai multi ti-au atras atentia.
E bine sa te gandesti profund inainte sa sustii ceva. Raspunsurile se pot corecta.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

" Bula: La inceput ai dat raspunsuri gresite, pana ce mai multi ti-au atras atentia"

nu te dezminți: ăia "mulți" e unul:

"Balalau95 a răspuns : Acolo scrie av IN..."

concluzie: "E bine sa te gandesti profund inainte sa sustii ceva"

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Vezi, iarasi ai gresit, fiindca nu ai fost atent!
Inainte de "Balalau95" am scris si eu, dar si "Cosmin89321" acelasi lucru: ca nu se poate folosi casca, fiindca aceste televizoare nu au asemenea iesire de semnal.
Deci, au fost cel putin 3 argumente inainte sa te razgandesti.

Nu e nici o problema, omul din greseli invata. Si eu am gresit de multe ori si mai gresesc si acum din cand in cand.
"Cand stii ce nu stii, atunci incepi sa stii" - asa ne-a spus un profesor in liceu, dar abia spre varsta de 40 ani si aproape un sfert de secol de experienta am inteles la ce s-a referit.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

De notat

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Merci pentru aprecierea tacită!

| Cosmin89321 a răspuns:

Nu lua adaptorul,daca citesti vezi ca scrie AV IN,COMPONENT IN pe televizor, iar IN vine de la input,acolo INTRA semnal audio si video in televizor, nu iese. La tine trebuie sa iasa, singurul mod in care poti face asta este prin portul OPTICAL DIGITAL OUT, ala e facut pentru a scoate semnal audio printr-un fel de fibra de sicla ieftina, dar iti va trebui un fel de reciver care sa transforme semnalul audio optic in din-asta de merge la casti. De obicei reciverele aste transforma semnalul audio optic in semnal pentru boxe mari. Trebuie facut resarch

| Legion7X a răspuns (pentru Cosmin89321):

Ms de comentariu. Am făcut un search pe Youtube și google.

https://electro-az.ro/......analog-jac

https://youtu.be/0YpZar4zFpc video