| FloriniReaL a întrebat:

Am urmatoarele componente la pc: gigabyte nVIDIA 730gt, 3 gb ram, core2duo e8500, un wd caviar 120gb p-ata, placa de baza p35 neo, msi-7360 daca nu ma însel.Si am urmatoarea problema: când pornesc pc, nu am semnal la monitor. In momentele in care am, primesc eroarea reboot and select proper device(asta daca lucrez doar cu 2 plăcute de ram, caci daca bag toate 3 imi ramane blocat la imaginea plăcii de baza de la start). Nu am gasit nicio rezolvare pana in momentul de fata. am incercat sa pun alt hard, sa schimb procesorul, placa video. Nicio speranta. singura modalitate prin care imi pornesc pc ul este sa scot alimentarea, sa tin apăsat pe buton 10 secunde si apoi sa il aprind, dupa care nu o sa am semnal, il sting de la buton si aprind iar, si imi apare o eroare : the performance of over clocking has failed. Apas o tasta, ma întreabă daca păstrez setările sau iau default, le păstrez si apoi pc porneste. Daca dau restart imi apare eroarea reboot and select... Si trebuie sa repet procedeul de aprindere. Mentionez ca pornesc pc doar cu 2/3 gb ram, daca bag cealalta plăcută Nu merge. Orice solutie puteti aduce e bine venita. Cu exceptia celor ca e dus hard ul, pc prost, etc. Ps: daca imi apare eroarea cu reboot and select si intru in bios nu imi recunoaste hard ul.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand te intreaba daca sa pastrezi "over clocking" sau default, alege default.
In BIOS trebuie sa ai setarile procesorului si memoriei pus pe "auto", prin SPD.

Daca nici asa nu merge, atunci du-l la un service pentru testari mai aprofundate.

| dolceromania a răspuns:

Cea cu over cloking, am pățit și eu aveam o memorie montată rău jumătate era afara din slot, părerea mea este sa iei toate componentele la rand la verificat, încearcă probarea lor pe alt PC.

| eduardooo a răspuns:

Okei e cam greu de inteles dupa cum ai scris dar imifine.
Ai incercat cu alt monitor?
Ai incercat sa dai setarile pe "default"
Ai incercat cu un restart la bios?