| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am urmatoarele specificatii la PC si am nevoie de parerea voastra. Ce ar trebui sa upgradez prima data? Personal as pune 16gb ram pentru ca in jocuri gen pubg si gta v mi se incarca foarte greu resursele. Voi ce credeti? Dau funda!

Operating System
Windows 10 Home 64-bit
CPU
Intel Core i5 4440 @ 3. 10GHz 40 °C
Haswell 22nm Technology
RAM
8. 00GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (11-11-11-28)
Motherboard
MSI H81M-P33 (MS-7817) (SOCKET 0) 50 °C
Graphics
SAMSUNG (1920x1080@60Hz)
4095MB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (NVIDIA) 29 °C
Storage
465GB Western Digital WDC WD5000AAKX-22ERMA0 (SATA ) 33 °C
Optical Drives
TSSTcorp CDDVDW SH-222BB
Audio
Realtek High Definition Audio

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. In primul rand, daca spui ca iti "incarca greu", ai doua variante sa-ti "incarce mai repede":
1. SSD http://www.youtube.com/watch?v=t5e4AV-1SoI&t=14s
http://bit.ly/2VQ4R8n 240 gb sunt destui de ok
2. Placuta de ram, in ideea de "tot dual channel", dar vad ca placa de baza are 2 sloturi, deci nu prea ar avea rost. Oricum 8 gb sunt ok pe "minim de idee" deci ar trebui sa fie suficienti rulandu-ti la 1600. Daca totusi iti iei, si ii schimbi cu totul, la fel, 2 placute de 8 sa ai, tot pe dual channel. Apoi pentru ideea de FPS te gandesti la placa video si la procesor; overclock daca te lasa placa de baza pentru procesor, si placa video, cat vrei tu/poti sa-i dai, in conditii "sigure".

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
La ce ai, trebuia sa-ti mearga bine, lejer 60 fps.
Investitia o veti intr-o placa video decenta(256 biti)
Rami simti la ddr4, au si ei o frecventa si o latenta dupa care trebuie sa te iei.
Procesorul e destul de vechi, dar nu conteaza, multe jocuri nu sunt optimizate nici pentru quat core.
Daca vrei upgrade, as zice 16 gb ddr 4 si si 1050 ce ai tu e ok sau un rx580 de la ati.
Daca mergi pe amd, un ryzen 2600 sai si un rx 580 sunt de ajuns.
Pentru gta, si ce ai acum e de ajuns, uita-te putin la cerinte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand procura un SSD de 256 minim, apoi RAM-ul

| marinaru777 a răspuns:

La windows 10 ai oprit antimalaware (valabil pentru toti care citesc si au windows 10). Antimalaware scaneaza permanent si consuma resurse, ingreuneaza sistemul.Il gasesti in taskmanager la Procese.

| CarcotasulVesel a răspuns:

NOPE, nu din cauza lipsei de ram se incarca greu, 8G sunt suficienti daca nu ai 2000 de taburi deschise, sau nu faci virtual box

primul lucru pe care trebuie sa il upgradezi e ssd-ul, pentru ca ai hdd de aia merge FOARTE greu

si ar trebui sa iei un ssd de cel putin 240G ca sa poti pune jocurile pe el (hdd-ul poti sa il pastrezi pe langa)

iar unitatea optica eu as deconnecta-o, lungeste viata sursei si o poti connecta numai cand ai nevoie, ADICA APROAPE NICIODATA!