| AndreyBoss2005PCMASTER a întrebat:

Am urmatorul PC. Acer Aspire xc-603, cu Intel Celeron J1900, 2GB RAM DDR3, Intel HD Graphics.
Daca bag 8 gb ram(2x4gb) La 1600 mhz in dual chanel, se vor simti diferente de performante? Am Windows 10. In principal in Jocuri,si Browsing/Multimedia. Nu vreau raspunsuri gen schimba procesorul,sau placa video,fiindca nu se poate. Sau daca se poate, imi iau alt pc de bani aia... PS: Acum am 1333 mhz si inca ceva, la grafica integrata ajuta dual-chanel-ul si frecventa mai mare? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ram-ul in adaugi pentru multitasking, acesta este si rolul lui. Rapiditatea/performanta unui pc costa cel mai mult in procesor si nu in ultimul rand in unitatea de stocare. Daca nu poti face upgrade la cpu iti recomand cu tarie un SSD. Vei observa performante sporite in browsing, boot time, etc, nu si gaming.

| octav005 a răspuns:

Din specificatiile producatorului de la procesor, spune ca suporta maxim 8gb cu frecventa de 1333mhz, nu iti recomanda sa iti cumperi memorii de 1600 daca procesorul ti le duce la 1333 cat scrie pe site producator.

| alexboss2020 a răspuns:

Mai bine ai mai baga in 4 gb ram, tie la acel pc nu iti trebuie 10 gb ram, si asa pc-ul tau nu o sa duca nici un joc nou lansat nici fifa 15

| ZetZ a răspuns:

Ok, ca sa iti dau un raspuns clar la intrebarea ta, in browser/ multimedia se vor simti cateva diferenta, insa nu extrem de mari din cauza procesorului, iar pentru jocuri trebuie si placa video mai avansata... in concluzie pentru ce ai mentionat tu o sa simti diferenta, sper ca te-am ajutat xD

| DanielHX a răspuns:

Cu un Intel Celeron nu te tine mai nimic, eventual Minecraft.Placa video la fel. Daca ai avea macar 4GB ar mai merge cate ceva.

| alexboss2020 a răspuns (pentru DanielHX):

Intel celeron e mai praf ca un core 2 duo.Mai bine isi facea un pc pe piese de 15 mil si iesea ceva mai bun.