| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am urmatorul sistem:
I5 6600
Placa video gtx 970 g1 gaming
placa de baza Asus h110m-a
memorie 8gb ddr4 hyperx 2133mhz
Mai departe nu va mai intereseaza
Vreau sa stiu daca placa de baza care o am mi-ar putea incetinii procul si placa video, tare ma tem de asta.
Astept parerea voastra, sistemul este dedicat gaming-ului.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu iti limiteaza nimic, stai linistit. Sa corectez ce spunea cineva mai sus, placa de baza suporta maxim 2133mhz, fix cat memoria ram aleasa. Nu iti scade nici performantele in gaming in caz ca te temi de asta. Placile de baza ofera cam aceeasi performanta in ziua de azi pentru 99.9% din consumatori. Diferenta de o placa de baza de 200 si una de 2000 lei in termeni de performanta e de sub 1%, asta ca sa iti faci o idee. DIferenta aia de bani e data pe un chipset de obicei care e mai puternic(Suporta mai multe componente interne) sau eventual audio integrat mai performant, mai multe porturi etc, si nu pe performanta direct.

28 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai ia si vezi niste teste de placi de baza in gama asta de pret. Placile de baza Asus ieftine sunt de tot rahatul, dar uneori o mai nimeresc si ei. Mai departe ne intereseaza, ca sursa s-ar putea sa iti traga sistemul in jos daca ti-ai luat vreo pocnitoare. La fel si coolerul, daca ai coolerul stock si nu face fata, iti va face throttle automat si te vei mira de ce ai fps drop. Foarte posibil sa nu iti dai seama de asta, fiindca restarturi sau alte povesti nu se intampla.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Nu are nimic sursa si nici coolerul stock in jocuri nu prea depaseste 60 de grade, 60 grade maxim, el sta undeva la 55

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lol, a, tu erai. Ma crezi ca nici nu m-am uitat cine a postat intrebarea? big grin

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cat dureaza updat-ul de bios la non oc bios, ma gandesc sa schimb placa de baza cu un msi z170 A-pro si sa fac udate? ca sa fac oc

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

MIe teama sa nu se ia lumina sau sa sa fie o porcarie ce am gasit mai devreme cu updaturi-le, astept parerea ta?
E bai daca se ia lumina in timp ce face flash de bios?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Baga un pomelnic inainte. Sau ia-ti in puii mei un UPS. Depinde de placa, legat de luat lumina - alea cu dual bios de la gigabyte nu e bai, ca isi fac singure restore. ASRock H110M-HDV am vazut ca isi face si asta un hal de backup in timp ce ii faci update, chiar daca nu are dual. ASUS... dumnezo' cu mila, nu stiu.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

MA refer la msi, dar cred ca pot sa-i fac un back up de bios inainte sa fac toata treaba aia

| KodrutZ a răspuns:

Degeaba faci backup daca nu o mai ia din loc dupa aia deloc.

| BigCode a răspuns:

Salut,
Raspunsul scurt este da.
Daca te uiti la specificatii o sa observi ca aceasta placa de baza permite viteze ale memoriei ram de pana la 1866 MHz (cu Over Clock) care deja este mai putin decat frecventa ram-ului pe care il ai tu. Cat despre procesor si placa video trebuie sapat mai adanc prin fisa tehnica a placii de baza.

| sltlp a răspuns (pentru BigCode):

Unde te-ai documentat tu ca te-ai documentat aiurea.

| bogdan12321132231 explică (pentru BigCode):

Suporta 2133mhz ca e ddr4, unde ai vazut tu ddr4 cu 1866mhz?

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Suporta overclock la processor, la memorii, poate si sli si crossfire

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Da asa e, voiam sa fiu sigur ca am vzt ca multi isi pun cine stie ce placi de baza de dau pe ele 600 700 de lei, ca si setari intr-adevar mult mai multe setari si facilitati

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu sporta overclick si nici nu iti trebuie. Oricum ai ales un procesor care nu stie overclock, deci poti sa ii pui tu ce placa de baza vrei, ca tot nu o sa poti sa ridici mai mult de 100mhz daca merg si aia.
2. Nu sporta sli si nici crossfire. Dar eu nu m-as complica cu asa ceva. Niciodata doua placi nu o sa functioneze ca una singura.
Crossfire gasesti la placi mai ieftine(pentru ca radeon nu cere bani la cei care le implementeaza solutia). Dar sli e la placile mai scumpe(pentru ca... nVIDIA cere nsite banuti celor care vor sa puna suport pe placile de baza).

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Cum sa nu mearga overclock: PRin bclk http://overclocking.guide/......nce-tests/

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Eu nu m-as baza pe asta, mai ales ca vazusem ca Intel vrea sa blocheze posibilitatea asta.

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Vor sa o blocheze, dar nu au cum ca eu cand am cumparat processorul se stia de asta, dar inca nu erau decisi sa o blocheze.
Cat ar vrea iei sa o blocheze nu pot, biosurile sunt deja pe net

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Tot nu merita sa te complici. Da procedezi cum vrei. E 50 lei diferenta intre 6600 non k si cu K.

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Da,dar numai pot da timpul inapoi sa iau k-ul, cand am facut config nu aveam bani sa pun z170 si am zis ca decat sa chinui un k cu o amarata de laca de baza sa il pun pe asta, mai ales ca trebuia sa cumpar si un cooler mai zdravan, acu ma gandesc la chestia si as vrea sa stiu daca merge sa fac ce vreau eu mai sus?

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Vreau sa fiu sigur ca nu gresesc, cand o sa ma upgradez la 16gb ram schimb si placa de baza, pun la 3000mhz si iau si o placa de baza cum am aratat mai sus si un cooler zdravan pentru processor

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Te complici mult prea mult.
In primul rand overclock-ul la ram e ca sa te dai mare, nu ai un impact in practica. Vrei sa arati ca esti tare? lasa memorii de 2100mhz si cauta lantente cat mai mici.
Cat dai pe placa de baza z170+cooler mai bine strangi pentru altceva...

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Pai Uite aici cu memoriiile https://www.youtube.com/watch?v=qksXthUcbiQ
ai mai multe fps-uri
Eu am 8gb ram ddr4 dual channel 2133mhz cl14( cl12 setat de mine in bios-stabil)

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Eu nu cred prostiile lor. Adica e drept, nu am testat platforma ddr4, dar pe 3 am testat. Pai la ce pun aia acolo, sunt momente in care au si 50% plus ca fac ei oc la ram, ceea ce nu ai sa vezi in practica. Nu stiu cum si ce au scris aia acolo, dar iti spun de la ddr3, cum am zis, de la 1066mhz la 1600 mhz diferente vezi cu greu doar in teste "teoretice" si in nici un caz in jocuri asa diferente.

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

PAi nu stiu ca am vazut si eu ca intre 1600 1866 2133 si 2400 diferente debia vezi, dar intre 2400mhz si 3000mhz incep sa fie vizibile

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Doar la ddr4 am un plus cand e la 3ghz memororia

| sltlp a răspuns (pentru BigCode):

Nu iti limiteaza nimic, stai linistit. Sa corectez ce spunea cineva mai sus, placa de baza suporta maxim 2133mhz, fix cat memoria ram aleasa. Nu iti scade nici performantele in gaming in caz ca te temi de asta. Placile de baza ofera cam aceeasi performanta in ziua de azi pentru 99.9% din consumatori. Diferenta de o placa de baza de 200 si una de 2000 lei in termeni de performanta e de sub 1%, asta ca sa iti faci o idee. DIferenta aia de bani e data pe un chipset de obicei care e mai puternic(Suporta mai multe componente interne) sau eventual audio integrat mai performant, mai multe porturi etc, si nu pe performanta direct.