| oooooooo123 a întrebat:

Salut, am varsat suc peste tastatura, am deconectat o, am lasat o sa se usuce o ora cred, dupa am deschis pc ul si functiona perfect, dupa o ora sau doua, a inceput sa nu mai mearga tasta A. Iar cand scot USB-ul si il conectez din nou si apas un buton random scrie singura aaaaaaaaaaaaaaaaa, iar daca apas din nou un buton, se opreste. Am curatat cu spirt, apa, am uscat dar nu a functionat. Pot face ceva in legatura cu asta? Folosesc Genesis RX22 si nu mi permit sa cumpar una noua dupa doar 2 luni.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Nu e chiar atat de grav. Trebuie desasamblata si curatata foarte bine atat tastele cat si foliile de contact. O poti curata cu spirt si dupa sa o lasi sa se usuce.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, se poate, dar trebuie să dezasamblezi complet tastatura, să-i cureți contactele si acel film ce conține partea electronică a acesteia, iar apoi s-o re asamblezi.Curățarea se va face cu alcool tehnic sau cel mai indicat ar fi alcool izopropilic.Succes

| stlucian a răspuns:

Apa in nici un caz! Chiar daca ai folosit spirt(alcool medicinal) nu mai trebuia sa folosessti si apa! Asa cum, a spus lupudepenet trebuie curatate ambele suprafete de contact.Mai incearca sa cureti si butoanele pentru ca se poate ca sa fii ramas ceva "lipicios" si pe ele. Dupa curatare foloseste un feon cu aer rece daca nu ai un alcool cu evaporare rapida (isopropyl alcohol).Se cumpara de pe la magazinele de electronice, cel putin eu pe acolo am vazut.

| questsoul a răspuns:

Din pacate nu cred ca se mai poate face ceva, am patit acelasi lucru cu un laptop mai vechi si cu tasta 5. Acum folosesc tastatura usb.

| oooooooo123 explică:

Si-a revenit butonul