| Dragsss a întrebat:

Am vazut la un prieten o aplicație in care daca iti bagai contul de gmail si parola, putea sa localizeze telefonul conectat la acel gmail.
Intrebarea mea este: poate localiza telefonul daca are locația oprita din setari?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Un telefon "destept" (smart), care are si GPS instalat, poate fi comandat si de la distanta, daca are aplicatie necesara instalata. De asemenea, si microfonul sau camera poate fi urmarita astfel de la distanta.
Detectarea urmaririi este dificila, indice fiind doar traficul de internet- si consumul de curen marit.
Oprirea urmaririi poate fi facuta doar daca se deconecteaza aplicatia sau chiar bateria.

| anonimg a răspuns:

Îl poate localiza (anumite aplicații se folosesc de GPS chiar dacă acesta este închis), dar se va salva doar ultimul timp când ai avut și GPS-ul pornit și internetul în același timp.

| Bizon95 a răspuns:

DA
locatia oprita din setari este ignorata cand e vorba de localizarea UNUI TELEFON FURAT!
ca de aia a fost introdusa chestia asta

evident, ca, presupun ca pe tine te doare ca te urmaresc parintii, iubita, amanta, sotia, mistress sau oricine te tine sub papuc big grin

singura solutie pe care o ai e sa iti schimbi parola la contul de google pe care e activat telefonul, sau sa tai respectivul cont de tot din telefon, solutie care genereaza alte "probleme"

altfel, nu avem cum sa te ajutam... ne pare rau sad