| TheLightWolfKK a întrebat:

Am vazut multe tutoriale despre Wake On LAN si am incercat, dar nu am reusit.
Ma poate ajuta cineva?
Tin sa mentionez ca am un Asus Prime A320M-K Si un adaptor wireless dedicat Asus.
Acolo ar fi trebuit sa ma lase sa selectez sa activez WOL, dar nu ma lasa, este scris cu un gri.
Multumesc pentru orice raspuns!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este doar de culoare gri (deschisa), inseamna ca nu este functional.

Am patit si eu la BIOS-uri multe lipsuri, cel mai recent a fost "trezirea" (pornirea) sistemului la apasarea unei tasta sau a mousului (placa de baza tot Asus).
Surpriza: NU A FUNCTIONAT! Cand m-am uitat mai atent, beculetul mouse-lui a fost stins (deci nu a fost alimentat).
Si asta o mica greseala de fabricatie.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

WOL funcționează doar pe LAN ethernet (cablat), nu pe WiFi!

| ziftode a răspuns:

Ca sa mearga wol trebuie sa ai pe router IP routabil, daca esti la eeRDeeSh (rds) si ip-ul tau incepe cu 100.116. ala NU e routabil, asta e prima treaba de care sa tii cont, fara asta te chinui de pomana
si ca sa merg cu ideea pana la capat, am un test simplu de IP routabil, te duci pe:
http://ip8.com
sau pe
https://geoiptool.com/
si IP-ul care apare acolo trebuie sa fie acelasi cu cel pe care il vezi in router

insa eu nu cred ca ai, pentru ca asta e cel mai probabil motivul pentru care routerul are cu gri optiunea aia

work-around la solutia asta e sa ai cloud, routerul sa aiba cloud (D-Link si cred ca si tp-link ar avea), si sa treci peste problema cu IP-ul routabil via cloud, sau sa ai un server local, pornit non-stop de pe care sa poti sa intrii via cloud, si de pe care sa dai comenzile

in plus pe wifi nu cred ca merge, spre deosebire de wired, un wifi nu sta connectat la router, presupun ca ar fi niste placi de retea wifi care ar face asta, dar eu nu am intalnit

in alta ordine de idei, si eu m-am chinuit de vreo 2 ori cu WOL si nu am reusit asa ca am lasat-o balta, exista o solutie mult mai buna si MULT mai usoara, si anume o priza care se conecteaza la cloud:

https://www.emag.ro/search/prize-smart/wi+fi/sort-priceasc/c

la vreo 50-60 de lei, trebuie configurata (are manual, evident), sa o connectezi wifi la router, si poti dupa aia sa o pornesti/opresti direct de pe telefonul mobil oriunde ai fi, prin cloud-ul celor care au facut priza

calculatorul trebuie configurat cu "after power failure - power on, always), si atunci daca faci shutdown la calculator o sa ramana inchis, insa daca ii inchizi priza, data viitoare cand o pornesti o sa porneasca calculatorul

AM TESTAT ASTA, MERGE! :)

PS daca ai laptop, atunci nimic nu merge, laptop-ul nu e gandit deloc la asa ceva (sa fie pornit remote), nu are optiuni de power on in bios, etc.