| CentyLox a întrebat:

Salut happy am venit azi cu o problema gen tehrmal throthling cred ca asa se scrie
Azi am facut live dupa; am jucat gta 5 am jucat cs go am jucat osu dar cand sa intru in fortnite mi s-a oprit pc-ul :/
Am desfacut carcasa si ce sa vezi placa video ardea dar procesorul era ok
Gpu ar putea sa se arda de la prea multa activitate?
Cpu g3260
Gpu gtx 950 strix
Nu am facut oc ram hyperx fury ddr3 black 1600

Răspuns Câştigător
| JeanBmB a răspuns:

Desfa placa video si inlocuieste pasta. Curata bine tot praful si asigura-te ca ventilatorul "isi face treaba". Ti se mai opreste si la alte jocuri dupa ce ai descoperit problema? Sau doar la Fortnite? Daca se opreste doar la Fortnite inseamna ca placa video nu suporta. Sau daca ti s-a oprit o singura data, inseamna ca ventilatorul nu a mai mentinut placa video sub control (sa o raceasca) si s-a incins foarte tare si "pam", s-a oprit. Daca nu este nimic din ce am specificat, cauza este din alta parte. Eu te sfatuiesc sa stergi praful, sa scoti ramii si sa ii schimbi intre ei. Sa ii muti pe alte sloturi. Dar cu siguranta este de la placa video. Schimba pasta. o poti cumpara dintr-un magazin special sau de pe olx, orice. pasta e buna oricum ar fi. Sper sa reusesti si ca te-am ajutat. Bafta fratioare!

| CentyLox explică (pentru JeanBmB):

Merge tot bine acum happy
Mz mz

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia nu e termal throttling, e placa video cam prajita. Ar fi o idee sa te uiti si la sursa. Asus sunt celebri pentru unele solutii de racire facute cu picioarele, am avut si eu cindva un Radeon X1950 Pro de la ei care avea probleme de racire si se inchidea cand iti era lumea mai draga. Bine, mie imi intra practic in stand by pe video, nu se bloca sistemul. Daca ascultam muzica in timp ce ma jucam, de exemplu, muzica imi cinta in continuare, doar ca trebuia sa ii dau restart, din pacate, ca nu mai vedeam nimic...

| IIIshaneIII a răspuns:

Desfă placa video și înlocuiește pasta și curăță ventilatoare plăcii dacă tot așa face e în altă parte problema

| CentyLox explică:

A da si vreau sa mai zic ca acum vreau sa il pornesc dar se aprinde putin si dupa shut down instant

| xSega a răspuns (pentru CentyLox):

Scoate-i placa video si vezi daca pornește