| KoJo07 a întrebat:

Am vrut sa fac azi curatenie in pc si am gasit un fisier numit vulkanrt. Am cautat informatii despre el pe google, unii spun ca e ceva de la placa video, altii ca nu e. Voi ce spuneti?

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Vulkan e numele unui set de rutine si protocoale, ce e implementat atat in hardware-ul placilor video incepand din 2015, cat si in drivere.
E un fel de DirectX sau OpenGL daca vrei.
Consuma mai putin CPU si distribuie mai bine sarcinile pe nuclee.

Spre deosebire de API-urile anterioare, Vulkan e multiplatforma, se gaseste si pe Android si Linux, ...in afara de Windows.

N-ai gasit informatii?

https://en.wikipedia.org/wiki/Vulkan_(API)

https://www.reddit.com/......x_instead/

https://www.youtube.com/watch?v=WI7nXq8oozw

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vulkan Runtime Libraries nu poate fi virus dar unele antivirusuri il pot considera asa. Ignora-le! Este un program necesar in jocuri si driverelor placilor video.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cauta informatii in engleza despre acest fisier si pe urma traducele printr-un program in limba romana acolo ai tot ce iti trebuie s-au daca nu poti sa il intrebi pe profesorul de TIC de la scoala asta daca esti inca elev.

| KoJo07 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am cautat informatii dar se bat cap in cap informatiile respective.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru KoJo07):

Intreba-l pe profesorul de TIC(informatica) de la scoala el stie totul despre programe, fisiere, servare s-a.m.d. eu personal cand nu stiam ceva acasa si aveam o problema pe PC il intrebam pe el in pauza s-au la ore cand aveam timp. Sa sti ca daca te intelegi cu profesorul de TIC il respecti si ii vorbesti frumos o sa te ajute, da-i cerere de prietenie pe Facebook.