| DNA01 a întrebat:

Am windows 10 si de doua zile incontinuu imi tot apare o notificare cum ca as avea virusi. Am apasat pe notificare iar link-ul ma duce pe site-ul windows-updatel.com (arata ca site-ul oficial Microsoft). Pe site imi spune ca trebuie sa instalez aplicatia OneSafe PC Cleaner, dar nu o pot instala pentru ca imi da eroare si imi spune ca am nevoie de permisiune pentru a o instala.
Am incercat sa ignor notificarea dar dupa ce o sterg, peste cateva minute imi apare din nou, nu pot scapa de ea.
Si mi se pare ciudat ca nu pot da reload siteul windows-updatel.com, imi da eroare cand incerc sa ii dau reload.

Stie cineva cum as putea rezolva problema?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este al lui Microsoft!
Incearca pe rand cu astea:
https://www.malwarebytes.com/
https://www.bitdefender.ro/toolbox/

| Bizon95 a răspuns:

Ai virus care iti spune ca ai virus si te pune sa instalezi virusi
FELICITARI
incearca cel putin un scanner online:
https://www.google.com/search?q=online+antivirus+scanner

apoi sa iti pui permanent un antivirus
eu iti recomand avast, si mai ales in avast sa ii dai un scan la boot, cu maximum de sensibilitate si cu extra definitii (sunt in setari), asa, scan-ul se face fara windows-ul incarcat si deci fara nici un virus activ (cel putin in teorie, daca nu ai un virus cu adevarat RAU, insa nu cred ca e cazul la tine)

si malwarebytes, ti-a dat Salontanul link, insa pe ala eu il tin fara monitor permanent activ (oricum pentru ala trebuie sa platesti) si scanez cu el numai cand am suspiciuni