| anonim_4396 a întrebat:

Am Windows 7 Professional si nu imi apare Program Files (x86), imi puteti spune din ce cauza si cum pot rezolva aceasta problema?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deci e pe 64 sau pe 32?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic ca nu poti vedea, numa daca e pe 64 se face un folder separat pentru 32 de b

| LinxCont a răspuns:

Programele care ruleaza in windows pot fi pe 32 biti sau pe 64 biti.
Windows-ul si el poate fi pe 32 biti sau pe 64 biti.
Bit-ul e o unitate de memorie unde poate fi stocat un zero sau un 1.

Windows-ul pe 32 biti foloseste maxim 3.5GB din memoria ram, chiar daca avem mai mult de 3.5GB.
Windows-ul pe 64 biti foloseste toata memoria ram. (are si el o limita, dar mai mare si nu avem noi atata memorie in pc incat windows-ul pe 64 de biti sa o lase nefolosita).
Limita RAM pentru Windows 7:

Starter: 8GB
Home Basic: 8GB
Home Premium: 16GB
Professional: 192GB
Enterprise: 192GB
Ultimate: 192GB

Programele pe 32 biti ruleaza si in windows-ul pe 32 biti si in windows-ul pe 64 biti.

Programele pe 64 biti ruleaza numai in windows-ul pe 64 biti.

Intr-un windows pe 32 biti ruleaza deci numai programele pe 32 bit si sunt instalate in Program Files.

Intr-un windows pe 64 biti ruleaza atat programe pe 32 biti cat si pe 64 biti si sunt instalate in 2 dosare diferite: Program Files (x86) si Program Files. Programele pe 32 biti sunt instalate in Program Files (x86), iar cele pe 64 biti in Program Files.

Din cauza asta in windows-ul pe 64 biti sunt 2 dosare: Program Files (x86) pentru programe pe 32 biti si Program Files pentru programe pe 64 biti.

In windows-ul pe 32 biti nu ruleaza decat programe pe 32 biti si de aceea e un singur dosar Program Files unde se instaleaza toate programele pe 32 biti. In windows-ul pe 32 biti nu avem programe pe 64 biti.

Deci, motivul pentru care nu apare dosarul Program Files (x86) este ca windows-ul 7 professional instalat e pe 32 biti.

Ca sa apara si dosarul Program Files (x86), trebuie reinstalat windows-ul, de data aceasta alegand un windows 7 professional pe 64 biti.

Tu ai Windows 7 Professional pe 32 de biti. Nu este nici o problema. Acel folder Program Files (x86) apare numai pe versiunea de 64 de biti a sistemului de operare.

Răspuns utilizator avertizat