| SpedyKid a întrebat:

Amazon Alexa functioneaza in tara la noi, fara sa ii faci acele setari care iti dau dureri de cap?
Am vazut ca nu iti spune vremea, daca nu ii faci ceva setari...
Vreau sa stiu daca acum functioneaza. happy
Mersi anticipat.

10 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Nu inca! La fel si Google Home.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, Alexa este functionala si iti spune atat vremea, gluma zilei, bancuri cu ce vrei tu, iti raspunde la glume si chiar comunica cu tine. ESte intr-adevar un "future" care te incanta.
Iti schimba volumul la ce nivel vrei tu, doar prin comanda vocala, iti schimba postul de radio sau iti pune doar muzica favorita... doamne si cate alte optiuni mai are, intr-adevar este super!

| SpedyKid explică (pentru simpluone):

Google Home funcționează fără să îi faci setări din browser.

| SpedyKid explică (pentru Violleta2022):

Deci nu mai este valabilă chestia aia că trebuie să faci setări din browser să îți spună vremea doar întrebând asta, fără să întrebi și orașul și țara anume?

| simpluone a răspuns (pentru SpedyKid):

Nu asta e important ci când ceri vremea, temperatura ți-o da în Fahrenheit, lui Alexa nu-i poți seta alt stat decât U.S fără sa o păcălești din setări, aplicațiile mobile de telefon pentru ele nu sunt disponibile în tara noastră. Nu ai parte de întreaga lor inteligenta, însă și asa sunt extraordinare

| SpedyKid explică (pentru simpluone):

Aici voiam să ajung. Păi pentru mine este un minus destul de mare. Credeam că în timp s-a remediat. O să aleg Google Home mai bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SpedyKid):

Pasi, il setezi pe locatia ta de la inceput.
Dar oricum poti sa intrebi orice oras din lume si ce temperatura este la momentul ala!

| SpedyKid explică (pentru Violleta2022):

Nu va merge. Nici aplicația nu merge sa o descarci dacă nu ești din US. Dar mi-am pus acum un VPN Și am descarcat-o. Nici măcar nu poți selecta să îți arate vreme in alt loc decât US... Nu cred că o să înțeleagă in engleză nume de orașe din România. Am incercat acum cu o aplicație (Reverb for Alexa), și nu merge.
Eu vreau doar sa întreb "how is the weather?", Nu să mă chinui sa pronunț și numele orașului. Nu este practica Alexa la noi in țară.

| simpluone a răspuns (pentru SpedyKid):

Intre Google si Alexa eu as alege Alexa... Google mi se pare mai limitat

| SpedyKid explică (pentru simpluone):

De îndată ce Alexa o să fie disponibilă în România fără VPN-uri, și fără bătăi de cap, o să fiu primul care o cumpără, dar până atunci, am să aleg Google.
Având în vedere că nu poate să îți zică ora decât doar dacă modifici din aplicație, și vremea ți-o poate spune doar dacă îi zici orașul (ceea ce este o bătaie de cap), nu știu care este mai limitată... Eu zic că Alexa. Păcat. Arată atât de "futuristic"...