| MarianDeluise a întrebat:

Salut
are ceva daca desfac cooler-u de la procesor ca sa-l curat, iar apoi il bag inapoi?
Trebuie sa-i fac si schimbu la pasta termoconductoare?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Așa se face mentenanța corectă.
Numa să ai grija la reasamblare să nu strângi șuruburile tare și să fixezi colerul cum trebuie.
Pastavtermoconductoare se schimbă numai dacă știi că temperaturile procesorului sunt peste limite, în rest nu se umblă acolo.Succes
Ps
A nu se folosii aspiratoare, ci o pensulă moale cum e aceea de vopsit caloriferele de exemplu și jet de aer.Sunt tuburi cu CO2 pentru asta ce fac treabă grozavă.

| K0sti a răspuns:

Obligatoriu!

| tteo92 a răspuns:

Pai daca il cureti procesorul, atunci da, trebuie sa pui alta pasta, daca il aprinzi fara pasta, s-ar putea sa fie pentru ultima oara aprins. dar daca cureti doar cooler-ul si, pe procesor este pasta, atunci nu e neaparat sa o schimbi.

| CoL00SaL a răspuns:

Da trebuie sa il inlocuiesti daca tot il desfaci...