| zurghii a întrebat:

Salut,

are ceva daca la un laptop am o placuta ram de 4gb, cl 11 de 2133 si ii pun inca una de 4gb 2133 doar ca cl15?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil (dar nu sigur) vei ajunge in situtatia in care lucreaza amandoua la cea mai mare latenta (asta daca va fi ok sa le pui pe palca de baza, daca restul e functional etc.)

| NLS a răspuns (pentru CM7YRE):

Nu lucreaza amandoua cu latente comune, pana nu reusesti sa le aduci tu la acea latenta!

Si nu il vad pe el reusind asta cu placute de aceeasi frecventa.
(cand ai 2133 CL 11 si 2666 CL15, da, e mai usor sa le aduci la un front comun, dar din nou, nu de catre el).

| NLS a răspuns:

Latenta și voltajul trebuie sa fie obligatoriu identice, altfel e foarte greu sa le faci pe ambele sa funcționeze.
Mai exact, nu va funcționa niciuna, în 99% din cazuri.

| Panamax a răspuns:

Unele placi de baza accepta placute de memorie diferite altele nu.
Pana nu incerci nu poti sa stii.
Il pornesti si vezi ce zice.
Din experienta pot sa spun ca ai 90% sanse sa mearga bine.
Memoriile sunt aproape identice.A doua este ceva mai lenta, dar nu ceva de speriat, si oricum cei 4 Gb in plus isi vor spune cuvantul.

| WolfiePUB a răspuns:

Da, fie nu va fi citită placa de bază scoțând un beep. Fie se va arde. Depinde de caz.