| Fashionista10 a întrebat:

Salut!
Are ceva pc-ul dacă îl las deschis când tuna?
P.S. E pentru un prieten

Răspuns Câştigător
| Den1sa a răspuns:

N-are legatura pc-ul cu tunetele, totusi daca fulgera si stai cu geamul, usa etc. deschise s-ar putea sa loveasca fulgerul : )

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dat funda Den1sei dar ti-a dat un raspuns prost. Tunetele sunt insotite de fulgere care creeaza supratensiune si pot arde orice aparatura.

| Den1sa a răspuns (pentru Salontanul):

Tunetele sunt insotite de fulgere dar eu am i-am spus ca tunetele(niste sunete) in particular nu afecteaza cu nimic

| T0T a răspuns (pentru Den1sa):

Ba afectează. Cum spuneam, dacă auzi tunetul deja ești destul de aproape ca să fii lovit de trăsnet în următoarele secunde. Același lucru funcționează pentru sistemul electric.

| Den1sa a răspuns (pentru T0T):

Pai da, dar tu nu intelegi ca fizic tunetul nu face nimic, fulgerul e cel care poate provoca daune

| T0T a răspuns (pentru Den1sa):

Tunetul vine de la trăsnet (nu neapărat fulger). Cred că tu nu înțelegi niște chestiuni de cultură generală. Ca să existe daune trebuie să existe trăsnet. Tunetul nu poate exista fără trăsnet (fulgerul da). Fulgerul e mai greu sesizabil în cele mai multe cazuri decât tunetul. Deci tunetul rămâne cea mai bună dovadă pe care o ai că în apropiere s-a produs un trăsnet. Dacă trăsnetul s-a produs atât de aproape înseamnă că sunt șanse ca următorul să lovească locația ta. Practic acel tunet e o dovadă a riscului. E cum ai zice că dacă te împușc, pușca nu face nimic, ci glonțul. Faptul că am pușca în mână e o dovadă clară că dacă trag glonțul te va penetra. Tu nu aștepți să trag, încerci să te ascunzi. Așa și cu tunetul. Dacă există un pericol e normal să aplici măsuri de protecție.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este atunci cînd tună fulgeră sa scoti tot din priza, calculator televizor ca este pericol de defectare a aparaturii le traznește.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este furtună cu fulgere și trăsnete, o supravoltare din rețea, poate arde pc-ul.

| T0T a răspuns:

Tunetul e un sunet. Dacă te referi la trăsnet, însă, se poate realiza supratensiune și se pot arde niște componente. Deci de aceea e recomandat ca PC-ul să fie scos de la alimentare. Tunetul se poate auzi de la un trăsnet care e până la aproximativ 40 km depărtare și sunt documentate trăsnete care au fost la 40 km depărtare de furtună. Deci recomandarea se păstrează. Depinde și de zona în care te afli și de echipamentul de protecție pe care îl ai. Chiar dacă riscul e mic și poate fi redus la minim, acesta rămâne.

| halogen001 a răspuns:

Eu aveam un cablu hdmi de 10m la un tv oprit si un fulger din apropiere a indus in cablu o tensiune care mi-a ars partial circuitul hdmi din tv happy, deci e mai sigur sa fie toate cablurile scoase. In practica e mai greu de realizat, doar daca scoti tot timpul toate cablurile cand nu esti in acea camera.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai o probabilitate extrem de mica sa ti-o iei
TOTUSI, daca nu ai sursa cu protectie, se poate intampla sa cada un copac peste firele de curent si sa iti vina 360V in loc de 220V (mi s-a intamplat si inca chiar in Bucuresti)

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Nu are nimic, tunetul e doar un sunet și n-are ce să se întâmple.

| 1234568807 a răspuns (pentru mastadont):

Asta e tot ce stii tu despre fulger? ca e doar un sunet? Sunt multi oameni care au fost electrocutati si loviti, plus copaci care au luat foc de la acest ''sunet''

| mastadont a răspuns (pentru 1234568807):

Doamne câți analfabeți funcționali pe aici. Mai citește o dată întrebarea, și dup-aia citește răspunsul meu. Omul a întrebat de tunet, nu a zis nimic de fulger, iar eu i-am răspuns la subiect.

| 1234568807 a răspuns (pentru mastadont):

Ce treaba are analfabetismul cu faptul ca nu am inteles eu intrebarea? Stii macar ce inseamna analfabet? Si in plus, el a zis ca tunetu e doar un sunet, dar sunetu ala provoaca multe accidente

| mastadont a răspuns (pentru 1234568807):

Cu fiecare răspuns îmi demonstrezi că nu ești capabil să înțelegi ce citești. Nu am zis că ești analfabet, ci analfabet funcțional. Un analfabet nu știe nici să scrie și nici să citească. Un analfabet funcțional însă, știe să citească și să scrie, dar nu este capabil să înțeleagă pe deplin textul citit și, în consecință, nu se poate folosi de acel text pentru a expune sau a argumenta o opinie, exact de ce dai dovadă tu când comentezi aiurea.

| daculliber a răspuns:

Daca ai împământare si paratrăsnet nu e o problema. Dacă stai la bloc, sunt șanse mai să ai împământare doar pe hârtie ( neconectata )