| Lrt_Giovanni_2002 a întrebat:

Salut, aș avea o întrebare, am achiziționat un nou procesor cu frecvența de 1333 MHz, iar eu vreau sa adaug 4gb de ram, placa suporta atât și totuși nu imi dau seama dacă Rami au o legătură cu această frecvență, deoarece Rami au și ei frecvența lor MHz și ma întreb dacă acea frecvență de pe procesor este o limită a memoriilor ram, adică o memorie de 800Mhz iar alta cu mai puțin sau dacă aceea este limita în care pot să pun 2x plăcute ram cu aceeași viteză, adică 800 și 800.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Nu calcula tu asa, bine, exista si calcule cu chestiile astrea, dar hai sa nu intram in detalii, aici depinde si pe ce ddr ai memoria ram, daca o ai pe ddr2 hai sa zicem ca e cat de cat "ok" dar daca e de la ddr3 in sus, procesorul e foarte si foartee slab, 1.3 ghz, ma gandesc ca e un dual core, memoria ram nu va rula 100 la 100 din toata capacitatea ei, va rula undeva la 50-60% de oarece un procesor atat de slab nu poate tine o memorie ram atat de buna

| Lrt_Giovanni_2002 explică (pentru DaniTDCI):

Nu ai înțeles, hai sa fiu mai explicit, pe procesor scrie așa, 3. 0GHz/6mb/1.333MHz, acei 1. 333MHz pentru ce-s, au o legătură cu Rami? Ceva?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Lrt_Giovanni_2002):

Daca era asa cum spui tu, atunci era rau, aceea e frecventa de gandire a procesorului, ghz e frecventa de rulare, nu stiu cum sa iti explic, dar acei 1.333 mhz te asigur ca nu au legatura cu memoria ram