| Roșu_Iulian_1995_gf2P a întrebat:

As dori achiziționare unei plăci video însă as vrea sa aflu niste păreri. Vreau să-mi cumpăr un gtx 1050 2 gb care are pci x16 3.0 dar a mea are x16 1.0, e un gt 720 2 gb. Ma intreb ca daca schimb placa trebuie sa schimb si placa de baza pentru a functiona ceea ce vreau eu? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Alexul99 a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi placa de baza, desigur, performantele placii video vor fi putin scazute, fata daca ai avea o placa de baza cu pci 3.0, insa nu va fi foarte mare diferenta. Totusi, asigura-te ca sursa ta va tine un asemenea upgrade, 720-ul consuma mult mai putin decat 1050, sau cel putin asa cred... uita-te la consumurile de energie si vezi.