| Nujjjjjjjjghf a întrebat:

As dori sa achizitionez un laptop, insa nu stiu daca merita sa mai astept pentru seria RTX 3000, care se presupunea ca trebuia sa apara in aceasta vara, dar coronavirus :) Anyway, daca nu voi astepta pentru seria 3000, m-am gandit sa cumpar acest laptop:

https://www.emag.ro/......DDNK9MMBM/

Mie mi se pare cel mai bun din punct de vedere al raportului calitate-pret pentru bugetul de ~8k lei. Credeti ca un asemenea laptop ma poate tine 5 ani? Adica si dupa atat timp, sa pot juca jocurile de ultima generatie, chiar daca o sa trebuiasca sa reduc graficile, ca nu ar fi o problema atata timp cat ar functiona :)

Multumesc frumos, astept raspunsuri si intrebari daca exista vreo nelamurire.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"asemenea laptop ma poate tine 5 ani? "

dacă ai banii, bravo ție, ia-l (cică e indisponibil) dar după un an nu mei e excelent e doar bun, după doi e bunicel șamd

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru sierra1):

Banii ii am, si stiu ca e indisponibil, a fost de cateva ori asa si a reaparut mereu, dar am intrebat inainte sa apara din nou in stoc daca merita sau nu. Si btw, sunt constient ca dupa 2-3 ani nu o sa mai fie la fel, dar in prezent am un laptop de 4 ani si ceva, cu 8 gb ram, i7 4700, gtx 860m si desi se blocheaza deseori, macar merge aproape orice joc pe el, cu mici freezeuri, dar se descurca. Problema este ca atunci cand rulez un joc, nu pot sa mai intru intr-un alt tab de internet, si ma chinui cu el asa cum pot. De-aia vreau sa imi iau un laptop high-end care sa isi faca treaba si sunt 100% sigur ca o sa se pastreze intr-o stare mult mai bine ca acesta, pentru ca asta are racire doar pe partea stanga, iar laptopul din intrebare are pe stanga, dreapta si spate inclusiv, plus ca raceste mai rapid happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Laptop, gaming, 5 ani? Ha, ha. Ce gluma buna! Dar desktop ce are, puisor?

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru GabiDumitrescu):

Da dragule, 5 ani, tin sa mentionez ca inca rulez un laptop de 4 ani+ cu i7 4700, 8 gb ram, gtx 860 si se descurca cu majoritatea jocurilor pe low, el poate sa le ruleze, problema e ca fiind mai vechi, se misca mai greu in situatiile in care rulez si un joc si internetul in acelasi timp, spun asta in conditiile in care l-am forjat si m-am jucat pe el extrem de mult. Deci da, se poate ca un laptop de gaming sa tina, altfel nu mai puneam intrebarea. Referitor la desktop, nu am posibilitatea de a sta intr-un singur loc, m-am gandit foarte bine inainte de a lua aceasta decizie si sunt constient ca un desktop este clar superior fata de un laptop, dar cum am zis, nu imi permit sa raman in acelasi loc mereu. In plus, o sa am nevoie de unul pentru facultate. Totusi o sa ma mai gandesc. Apreciez ca te-ai oprit sa imi raspunzi happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nujjjjjjjjghf):

Esti EXTREM de norocos in cazul asta. Cred ca cel mai bine ar fi sa iei sa faci putina mentenanta la ala vechi, pus un SSD daca nu are deja, schimbat pasta, etc. P.S. Nimic nu te opreste sa comanzi de afara, din spatiul UE, beneficiind de garantie fara probleme. Uite, de exemplu un Schenker sau un Eurocom. Sau, de ce nu, un ALienware refurbished cu garantie - https://www.pcmadd.com/......ebcam.html

| Ionut659 a răspuns:

Nu,5 ani! Poate 1 an sau maxim 2, un pc nu se compară cu un laptop, sunt două lucruri toatl diferite!
Uite știu că nu mă crezi dar îți zic de pe acum că un pc este bun pentru gaming și toate nevoile tale, un laptop este doar pentru office, nu contează că are 32 gb ram și i9 9800k, el are multe dezavantaje, dacă se strică o piesă și el este cu piesele sudate sau nu se pot schimba, dacă calitatea video este mică, la 8k îți fac un pc de vis, va merge peste 5 ani blană, treaba e că ocupă mult spațiu dar ăsta este costul pentru a fi gamer, dacă vrei laptop iați dar eu nu îți recomand.

Uite un pc dacă te interesează, complet cu monitor+mouse+tastatură și tot ce vrei.
Pc:

https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-black-aquila/

Monitor:

https://www.pcgarage.ro/......sync-75hz/

Restul:

https://www.pcgarage.ro/tastaturi-gaming/marvo/k629g/

https://www.pcgarage.ro/......ing-mouse/

https://www.pcgarage.ro/casti-gaming/somic/a1-black/

Ce zici? I7 9700k parcă cu 32 gb ram cu 27 inch și pui și tu un cod de reducere și te-ai făcut, ăsta te vor ține mult, mult, mult, vreo 5 ani la maxim +200 sau 150 fps high

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru Ionut659):

Iti multumesc mult pentru recomandare! Motivul pentru care am vrut sa achizitionez un laptop este pentru ca nu am spatiul necesar pentru un desktop cu monitor si toate cele, plus ca nu stau in acelasi loc cam niciodata, deci un laptop ar fi perfect pentru modul meu de activitate. Also, vreau sa-ti mentionez ca am un laptop de 4 ani care inca ma tine si duce aproape orice joc, cu mici freezeuri, dar le duce. Probleme am doar cand rulez un joc + un alt tab de internet sau altceva, pentru ca nu ii e greu sa le tina simultan, si cu toate astea, inca merge happy Asa ca sunt sigur ca daca voi avea grija mare de laptop, o sa fie totul bine.

| Ionut659 a răspuns (pentru Nujjjjjjjjghf):

Bine,uite un laptop la 8k care va merge perfect 5 ani doar dacă ai grijă de el!

https://www.pcgarage.ro/......ite-anime/

Un monstru în toată splendoarea sa, va rupe și gta6 dar mai ales va concura cu ps5 și cu xbox series x, va distruge tot ce îi stă în cale fără milă, este de pe pc garage, băieții știu ce fac, ăsta te va duce mult timp, bagă un cod de reducere și ia ti și racire la el și gata, te va duce în cel mai puternic gaming, este mai bun decât pc ul lui max infinite și poate a lui iraphahell, te va duce peste tot, minecraftul, gta5, fortnite ul, etc vor fi rupte în două fără probleme. Dacă nu mă crezi uită-te pe Youtube, ăsta nu este un obiect oarecare ci este o bombă nucleară de la ruși, joacăte la maxim, distruge internetul cu laptopul acesta. Mult succes.