| victor238213 a întrebat:

Salut,as dori sa aflu daca coolerul stock de la ryzen 5 3600 este suficient? Sau trebuie cooler?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ajunge racirea stock, daca nu ai in plan un OC.,
SAU daca nu il tii mereu in load 100%. (24/24)
Scenariu care e foarte putin probabil sa se intample, atata timp cat nu esti fan Folding@Home.

Faza nasoala e ca poate iti doresti si cat mai multa liniste, si din cate am vazut, nu sunt chiar cele mai silentioase.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Dar daca fac turbo boost?

| victor238213 explică (pentru NLS):

Mai am cateva intrebari.I5-9600k sau Ryzen 5 3600 + rtx 2060 super pentru fortnite cu 240 fps const? B450 Tomahawk este bun pentru ryzen 5 3600? Coolerul de la ryzen cu turbo boost va fi bine?

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Sunt cam la fel de puternice,
5-8 fps uri sunt intre ele, în funcție de joc.
Sper ca te referi la FullHD.
Ia totuși Intel, are frecvente mai mari.
N-am avut placi MSI de mult timp, dar chipsetul B450 ar trebui sa fie decent.
Momentan Asus știu ca au probleme cu plăcile de baza.

Ajunge și pentru Turbo, dacă nu te mănâncă sa încerci sa joci pe 2K-4K.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Voi juca doar Fullhd 240hz

| victor238213 explică (pentru NLS):

Care este mai bun pentru stream?

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Dintre cele doua, 3600X e mai bun pentru multitasking, însă poate ar fi mai indicat sa folosești placa video pentru encodare, cu funcția NVENC.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Ce poti sa spui despre acest build?
https://pcpartpicker.com/list/djYRCL

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Sursa nu se potriveste in acest caz cu placa de baza.

Placa de baza are 2 conectori ATX pentru CPU,
unul cu 8 pini, altul cu 4 pini, adica :
1 x 8-pin ATX 12V power connector
1 x 4-pin ATX 12V power connector

Sursa il are doar pe primul, cel cu 8 pini (e taiat in doua... 4 si 4).
P4+4 (CPU)

Ca sa poata oferi suficient curent sursei, i-ar mai trebui
inca unul identic (4+4), sau inca unul cu doar 4 picioruse.
Din pacate nu il are.
Pacat, caci e foarte misto sursa.

+ problema cu update-ul de BIOS. (vezi, pana si ei te atentioneaza...)
Cum spuneam, incepand cu o anumita editie si o anumita data, au primit update de la B450 in sus, cam toate...

Insa ce te faci daca tu primesti o placa ratacita printr-un depozit care nu are update-ul (a fost produsa inainte de acea data )?

| victor238213 explică (pentru NLS):

Dar pot sa il folosesc doar pe cel cu 8 pini, fara cel cu 4 pini?

10 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Producatorul dimensioneaza reacirea exact atat cat trebuie. Daca nu faci OC este suficient.