| franciscintaiul a întrebat:

Salut, as dori sa cumpar un laptop in buget de 1100 euro pentru editari video. Pe internet mi s-a sugerat ca laptopul sa fie cu procesor i7 minim, 16 giga ram, 500 GB/1 TB ssd si memorie grafica minim 4 GB. As dori niste sugestii.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Pt editari video ia un PC cu placa video serioasa si un i9.

| franciscintaiul explică (pentru GdX):

Laptopul e provizoriu pana imi fac un pc in buget de 2000/2500 euro

| nicu991 a răspuns (pentru franciscintaiul):

Pune banii deoparte si investeste-i intr-un PC bun daca editarea video este principala ta activitate.
Laptopul o sa mearga greoi si-n afara de asta se va supraincalzi la randarea video si procesorul o sa-si reduca frecventele de lucru.
Plus de asta, ecranul unui laptop este mic si nu vei edita confortabil pe el.

| Nemessys a răspuns (pentru franciscintaiul):

Procesorul trebuie de fapt sa fie minim un i5. Este pentru editari video, nu grafice, deci contează procesorul. Dacă tot spui ca este provizoriu, îți poți lua unul cu i5. Asta depinde și cât de mult ești tu dispus sa aștepți și cât de lungi sunt video urile.
Eu în locul tău nu as investi asa mult într un laptop provizoriu deoarece as vrea sa obțin acel pc cât mai repede.

De exemplu și eu am nevoie de ceva asemănător, doar ca mie îmi trebuie placa video, nu procesor. Și plănuiesc sa îmi iau un laptop cu un 1660 ca apoi sa iau un pc cu un 3080.

Ți as recomanda asta. https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

Eu aleg ceva în funcție de calitate-preț și se încadrează perfect în bugetul tău.

Abia apoi la pc te poți orienta care un i9, nu cum zice domnul de mai sus.

| Catalin77945 a răspuns:

Mai bine iti iei un pc de banii aia cred, adica il faci mai bun si iesi mai ieftin si daca se strica ceva poti inlocui la laptop e mai greu