| victor238213 a întrebat:

Salut,as dori sa fac boost la CPU i5-9400f la 4000mhz, cati volti trebuie sa fie? Sau la 4100mhz? Si daca am placa de baza cu chipset z390 merge ram cu 3000mhz la i5-9400f?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

NU poti face (nu e deloc indicat) OC manual, pentru ca asta nu e un procesor cu "K" in coada.
Tot ce poti face e sa activezi Turbo Boost din BIOS,
DACA cumva nu e deja activat. (de obicei vine default)

Suplimentar, cauta in caseta de cautare:
"Power and Sleep Settings",
iar in partea dreapta o sa gasesti:
Additional Power Settings.
Da click, si treci pe modul: High Performance

Cu acest mod Turbo, poti atinge pe toate nucleele maxim 3, 9 GHz,
sau 4, 1 pe un singur nucleu.

Deci: daca doresti 4, 1 sau mai mult - pe toate nucleele-, trebuie sa-ti cumperi alt procesor (9600K de exemplu).

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa nu umbli singur la setarile de overclocking. Daca vrei overclocking, activeaza optiunea Turbo din BIOS/UEFI si gata.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Pe urma verifici frecventa cu asta: https://www.hwinfo.com/download/

Atentie ca frecventa variaza functie de cerinte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu poti sa vrei, dar ar fi o idee sa ne zici exact ce ram si ce placa de baza ai. Frecventa Turbo e 4.1 GHz la procesorul tau, iar fiind cu multiplicatorul blocat nu are sens sa il overclockezi, pentru ca asta inseamna sa forjezi magistrala fara rost si sa dai peste cap toate componentele pentru citiva MHz in plus.