| SUSAMOGUS a întrebat:

Salut, as dori sa imi cumpar o placa video deoarece placa pe care o am eu e PAF(GT 620) si am vazut o reducere la asta pe EMAG https://emag.page.link/fE2a1
Merita? Vreu sa precizez ca am un buget de 400-600 de lei.

Răspuns Câştigător
| SUSAMOGUS explică:

Super misto daca ai SSD! Nu are sens sa iei RX 550 ala la ce sistem ai. Cum ziceam, monitorul mic te ajuta foarte mult. Daca treci la full HD poti sa iei si mama placii video, ca deja se simte si procesorul ca nu mai face fata. Legat de ce faci daca nu merge... ia si tu de pe un forum gen MyGarage unde sunt multi care vind chestii la care le fac reflow/reballing sau pur si simplu isi vind componentele vechi, eventual gasesti pe cineva de la tine din oras. Si pe olx la o adica... daca cineva are in ultimii 3-4 ani niste zeci de vinzari fara probleme, nu o sa fii tu primul caruia sa incerce sa ii traga teapa! In alta ordine de idei, daca percutezi repede ai asta resigilata la garaj cu 630 RON, foarte ok: https://www.pcgarage.ro/......t-hdmi-dp/ (cod voucher 92WQ7UMX ca sa imi multumesti mie, nu stiu daca iti da 1% reducere sau nu, ca deja e la reducere/promotie/resigilata).

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, si vrei sa schimbi un spanac cu o varza. Mai bine zi-ne ce joci, ce rezolutie are monitorul, ce componente mai ai prin calculator, apoi putem trage o concluzie.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai din moment ce am un buget destul de mic, realizezi ca nu o sa joc cyberpunk, nu? Am un i3-2120, 4gb ddr(pe ăstia o sa ii schimb cu 8) si rezolutiae 1280x 1024, dar probabil ca o sa trec pe 1920 x 1080 dupa ce imi cumpar un monitor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Nu fa prostia sa treci la full HD! 1280 x 1024 e o rezolutie EXCELENTA pentru gaming cu procesorul ala daca ai macar 8 gigi de ram si o placa video decenta. Aia a ta e un junghi sinistru, asa era si cand ai luat-o, de aia ai impresia ca sistemul e slab. Si eu se intampla sa am fix tot i3 2120, insa inca din 2012 am si SSD la el. Initial am avut un HD 4770, s-a prajit ala, am stat cu integrata vreo 4-5 luni, si dupa mi-am luat un GTX 750 Ti fix la lansare, placa pe care o am si in ziua de azi. O perioada am avut si monitor full HD, acum am din nou 1280 x 1024 (se stricase asta, mi-am luat un full HD care era un mare rahat, apoi am reusit sa il repar din nou pe asta de 19"). Fa un calcul foarte simplu si compara 1280 x 1024 vs. 1920 x 1080. Ca sa nu iti bati capul, iti zic eu - 1.310.720 si 2.073.600. Ce reprezinta, daca nu te-ai prins? E numarul de pixeli pe care placa video trebuie sa il randeze pentru a genera un frame. Raportul dintre ele este de 1.58. Asta fara sa implicam si procesorul in ecuatie. Pe scurt, daca la full HD ai intr-un joc 25 fps, in 1280 ar trebui sa ai 25*1.58=39.5. In realitate, de regula diferenta e mai mare. Avind in vedere platforma ta, eu as zice sa iti iei asa - inca 4 GB RAM, un SSD daca nu ai NEAPARAT, si o placa video ca a mea - poate chiar ceva mai potent, SH, la maxim 200 RON. Si sa nu arunci banii pe monitor full HD daca nu ai sistem capabil sa duca full HD - la jocuri ma refer, ca YouTube, filme, office, samd, poti sa iti iei si monitor 4K fara stres - bine, la YT s-ar putea sa schiopateze cu placa aia video in 4K. Saaaau, ai putea sa vinzi TOT ce ai cu vreo 500 RON - la sistem ma refer. Si ia uite ce minunatie am gasit aici: https://www.olx.ro/......bOiln.html promoted

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Am uitat sa precizez ca am un SSD de 120GB, si încă tot nu stiu ce sa fac, sa nu cumpar acel rx 550? Am vazut la altex un 560 2gb sau să cumpar ceva SH? Dar dupa vine întrebarea, ce fac daca nu merge placa din moment ce o cumpar sh?

| SUSAMOGUS explică (pentru SUSAMOGUS):

Multumesc foarte mult pentru ajutor, deci o sa raman cu acest monitor atunci daca zici ca nu are rost sa trec pe full hd. Si de placa, probabil ca o cumpar una sh. Mersi din nou

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Daca nu planuiesti un upgrade major de sistem pana prin 2021, nu are rost sa iei placa video noua. Eu o sa trag de asta pana imi pocneste placa de baza cred... sau pana nu o sa mai mearga War Thunder bine in 1280X1024 si detalii nesimtite.winking