| victor238213 a întrebat:

Salut,as dori sa imi fac un PC pentru Streaming/gaming si nu stiu ce sa aleg i5-9600k rtx 2080 super 16gb ram sau i7-9700k rtx 2070 super 16 gb ram?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

I7-9700K.Încă nu există procesoare mai rapide ca serile I7 pe piaţă. Degeaba încearcă cei de la AMD cu seriile Ryzen să îl ajungă... că n-au şanse.
Recomand un SSD, în loc de HDD, pentru stocarea sistemului de operare şi a aplicaţiilor.Pentru sorage de date e ok un Hdd.
16 Gb RAM e ok, dar ai grijă la fregvenţele memoriilor
De observat e şi placa video, dacă aceasta funcţionează armonios cu procesorul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' un Ryzen serios ce are? Streaming, 2020, AMD! Nu sintem in 2010 ca optiunile sa fie Intel, Intel, sau Intel.

| NLS a răspuns:

Dacă ar fi fost vorba doar de gaming, un 9700k ar fi fost o alegere decenta, (însă nu și cea mai înțeleaptă.)
Dat fiind ca dorești și streaming, îți recomand să țintești spre 3800x, e mult mai bun, are 16 thread-uri spre deosebire de 9700k care a fost limitat la 8, din cauza supraincalzirii.
Iar ca preț e cu câteva zeci de lei mai ieftin amd ul.
Pentru streaming ai nevoie de multitasking, adică de mai multe thread-uri.
Frecventa celor doua e comparabila.