| AsuRo98 a întrebat:

Salut.
As dori sa invat limbajul de programare.
Imi spuneti de unde trebuie sa incep?
Stiu ca mai intai trebuie sa inveti sa devi programator. si dupa iti trebuie o idee sa creezi ceva.
Asta este intrebarea mea imi puteti spune cu ce sa incep?
Pas cu pas. ( vreau parere de la cei ce se pricep )

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Incepe cu logica si limba romana.

| Ineys a răspuns:

Daca vrei sa devii amator, fa ce-a zis BadSirChaos, daca vrei sa devii pro cumpara-ti astea si bafta la invatat:
http://www.librarie.net/......IV-clasele
http://www.librarie.net/......V-varianta
Daca le citesti si invetii ce scrie acolo, vei avea niste notiune de baza, despre ce inseamna un limbaj de programare si C++, apoi poti trece pe JAVA, unde-ti va fi usor, deoarece seamana foarte mult cu C++.
Bafta!
PS: BadSirChaos, don't fire me!

| BadSirChaos a răspuns:

Daca vrei sa inveti bazele scriptingului cu command blockuri sau scriptingului in general incearca robocom basics, e o aplicatie unde programezi un robotel cu ajutorul command blockurilor si poti sa vezi si ce script are atasat fiecare block. Poti incepe cu ceva gen roblox, e un fel de miniclip doar ca iti poti crea propriul joc dupa bunul plac jocurile fiind 3D si cu forme cubice in cea mai mare parte.

| alexRO12 a răspuns:

Trebuie sa inveti codul HTML e importantwinking

| AsuRo98 explică (pentru alexRO12):

Imi poti da niste tutoriale cu ce sa incep?
Stiu ca mai e php. html. C++.
Eu vreau pas cu pas da nu situ de unde sa incep.