| BogdanM275 a întrebat:

Salut, aș dori să-mi cumpăr un scanner pentru a scana cărți, reviste și documente.
Problema este că nu știu exact ce anume sa aleg, și ce model ar fi mai bun. Aș dori niște recomandări și sugestii.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru scanarea de calitate este nevoie de un scanner static, de marimea mai mare sau egala ca documentele.
Calitatea scanarii cu un aparat dedicat nu se compara cu nici un telefon.
Rezoltia de scanare nu trebuie sa fie prea mare, este suficienta scanarea la 300 dpi (maxim 600).
Nu este strict necesara o combinatie cu o imprimanta.
Iti recomand scannerele Cannon, de exemplu:
https://altex.ro/......SCALIDE300

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu asta e marea problema ce model, toate sunt bune, cartușele se consumă repede si alea te costă cel putin 200 lei ca trebuie sa i pui numai cartuse originale nu le poti reumple pe alea vechi nonstop

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se poate si cu telefonul cu rezultate destul de ok. Daca vrei ceva ca lumea, ia cu DPI cit mai mare. Par example - https://www.emag.ro/......EY9K2BBBM/

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu consider ca e mai ieftin sa folosesti o aplicatie pe telefon(sunt multe pentru a scana), plus ca nu iti ocupa spatiu in locuinta.

| Caro34 a răspuns:

Bună! De ce îți mai trebuie acest scanner? Poți face poze cu un tel. performant și e la fel! Numai bine!

| BogdanM275 explică (pentru Caro34):

Am încercat însă rezultatele au fost în cel mai fericit caz mediocre.

| Caro34 a răspuns (pentru BogdanM275):

Eu am un Samsung S10+ și trimit poze de documente făcute cu el. Trebuie să faci pozele mai din apropiere! Numai bine!

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Am vorbit la un moment dat cu un om ce facea asta ca hobby. Avea o ghilotina cu care taia cotorul cartii pentru a aseza paginile drept in scanner si a nu face umbre. Asa era mai usor programului sa aplice OCR pentru a da find in document.
Folosea ceva de genul: https://www.emag.ro/scanner-canon-lide-300-a4-4549292119770/pd/D1PQQLBBM/
O altasoluti e un program pe android ce foloseste camera telefonului gen Camscanner