| 5yus a întrebat:

Salut,
As dori sa probez acasă experiența Dolby Sound si ma interesează câteva întrebări:
-Am primit un receiver cadou Onkyo care dispune de Dolby Atmos, Dolby vision, Dolby True HD, DTX:10, peste 5 porturi hdmi, intrare optica, 165w/canal wi-fi bluetoth și multe altele, TV-ul meu NU dispune de opțiunea Dolby Atmos, este un smart TV dar fara Dolby.
Doar ce am comandat boxele, 2 boxe podea magnat pe 4-8ohm până la 380w, 2 boxe Surround 4-8ohm până la 120w, o boxa centrala 4-8ohm până la 150w, subwoofer încă nu, nu am găsit set din pacate și urmează încă 2boxe pentru tavan ca sa fie Dolby, MA INTERESEAZA:
1. Daca cumpăr blu Ray(cu opțiunea Dolby) pot sa activez/aud dolby (normal cu un film care este realizat in Dolby) daca TV-ul meu nu suporta Dolby?
2.Se poate conecta Blu Ray + receiver + tv in așa fel ca sunetul să îl trimit direct in reciever și video in tv? (Nu as vrea sa mai investesc și în tv cu Dolby).
3.Astept și alte sugestii fara a schimba și TV-ul, dar daca este musai o sa o fac...
4. Există și alta metoda de a vedea filme în Dolby Atmos fara Blu Ray? Am citit că Xbox poate face asta insa eu am PS4, mai exista niste cutii inteligente pe Amazon cu tot felul de aplicații +4k Video etc, DAR astea trebuie legate cu TV și cum al meu este unul fara Dolby o sa ascult doar Surround.
Dacă greșesc undeva va rog să mă corectați și aștept răspunsuri exacte.

Mersi!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

1. da
2. da
3 si 4. alt mediaplayer
https://www.emag.ro/mediaplayere/c?ref=exclude_search_term
https://www.emag.ro/......-3089646/c
dai telefon la eMAG si ii freci pe aia pana la satisfactia ta proprie si personala, exista de la Android TV box cu 4k care are si iesire Dolby pana la solutii cu Linux

sau un mini PC, eventual un RaspberryPI sau alte miniPC-uri care au si asa iesire de sunet

| 5yus explică (pentru Bizon95):

Ok daca la întrebarea 1 și 2 funcționează cum scrie mai sus, să presupunem ca am Blu Ray cum fac sa trimit sunet la reciver și video la tv, mă refer la cum mufez cablurile și de ce am nevoie, am văzut că trebuie să ai grijă la hdmi "in" și "out" ce intra în tv ce iese ce intra in blu Ray ce iese, sunt total în ceață

| Bizon95 a răspuns (pentru 5yus):

In bluray poti sa setezi iesirea de sunet spre receiver sau spre hdmi tv, iar asta din telecomanda

insa nu stiu ce filme vrei tu sa vezi pe sunetul ala

daca ai disk-uri 4k bluray nu iti mai trebuie nimic

daca a filme 4k din calculator x264/x265 atunci bluray-ul ala trebuie sa stie sa le faca play (si, stiu tehnologie, insa nu am pus mana niciodata pe un bluray player, cu atat mai putin de curand)

daca vrei sa faci la Netflix/din calculator, atunci e mai groasa problema, iti trebuie un mediaplayer cum am scris mai sus dar cu iesire de sunet pentru Dolby, totusi nu e chiar imposibil ca un bluray player sa stie si de asa ceva, dar ma cam indoiesc

| 5yus explică (pentru Bizon95):

Vreau doar sa redau din Netflix ocazional filme însă știu cu o sa fie doar Surround fiindcă doar atât poate tv meu și Blu Ray o să îl folosesc când vreau să cumpăr un film 4k Video si sunet Dolby Atmos in Rest doar pentru muzica,
PRESUPUNEM că am Blu Ray cu următoarele specificații 4k Ultra HD
Blu-ray (BD)
Blu-ray (BD-R)
Blu-ray (BD-RE)
CD-R
CD-RW
DVD
DVD+R
DVD+RW
DVD-RW
DVD-R
UBD-Rom
UBD-R
UBD-RE
Wiedergabeformate Video LPCM
WMV
M4V
MP4
MOV
VOB
FLV
3GP
AVCHD
AVC Rec
TS
DAT
MPEG-1
MPEG-2
MPEG-4/AVC
SMPTE VC1 DTS
LPCM
Dolby Atmos
Dolby Digital
Dolby Digital Plus
Dolby TrueHD
din câte știu nu o sa am probleme cu nici un fel de fișier care o să fie redat de blu Ray cu specificațiile de mai sus.
De complicat nu mă comploc cu altceva PC sau eu știu ce cutie inteligenta.
Asta voiam să știu dacă merge sa "ocolesc" sunetul ca da fie totuși redat la calitate dolby

| Bizon95 a răspuns (pentru 5yus):

Netflix NU poti face pe bluray-ul ala, pentru ca Netflix e o aplicatie de streaming, NU de play kior, cu alte cuvinte are nevoie de un sistem de operare in spate, un device cu procesor, placa de retea, etc.

pentru asta SI pentru sunet in acelasi timp iti trebuie ori un media player (cum spuneam dai telefon la eMAG si intrebi... nu le stiu ca nu lucrez cu ele IRL, stiu doar vag ca exista)

ori totusi schimbi televizorul cu unul smart si cu iesire Dolby, moment in care ai rezolvat o tona de probleme si de cabluri si de setari de sunet

iar, daca vrei sa cumperi filme BluRay, atunci evident BluRay-ul ala o sa mearga

| 5yus explică (pentru Bizon95):

Super mersi frumos m-ai scăpat de niste griji?