| Robica2003 a întrebat:

As vrea sa cumpar un calculator nou si am gasit unul pe flanco. Pe net zice ca pot in 18 rate fara dobanda cu card de credit de la Banca Transilvania online sau in magazine. Am cardul, dar intrebarea mea este: Eu cum fac sa pot sa platesc in rate si daca sunt rate fara dobanda, inseamna ca voi plati acelasi pret, dar in 18 luni, nu?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Sa facem "calcul estimativ" pentru 1800 ron ( sa zicem, ca sa fie ideea de 18 rate, 1 rata = 100 ron). Daca pc-ul tau are valoarea de 1800 ron, il adaugi in cos, la metoda de plata pui "card de credit de la Banca Transilvania", bagi detaliile cardului, apoi de pe card se extrage suma de 1800 ron. O sa-ti apara cu minus, daca faci un extras de cont; apoi "luna de luna" o sa fi "nevoit" sa pui 100 ron, pana trec 18 luni. Singura "chestie" pe care o platesti in plus, ar fi maxim taxa la card sau ceva de genul, daca exista asa ceva (cred ca e 50 ron pe an maximum, de obicei, dar sunt si unele gratuite). Da, platesti acelasi pret, in 18 luni.

| CM7YRE a răspuns (pentru CM7YRE):

PS: Spune ce pc, sau ce doresti; daca vrei o configuratie, sau ce poti gasi mai bun la banii astia, da-mi mesaj, te ajut cu sfaturi, link-uri etc.

| CM7YRE a răspuns (pentru Robica2003):

E "ok". In ideea ca ajungi "tot pe-acolo"; maxim daca schimbi bugetul, ai in plus vreo cateva sute de lei, te duci mai bine pe placa video. E "bun" ca idee la pretul respectiv (nu ca nu gasesti mai ieftin sau alte chestii; dar tot pe-acolo ajungi la unele componente; decat daca nu tii la carcasa sau ai alte preferinte).

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Tu trebuie doar sa selectezi plata in rate si dai datele cardului. O sa iti trimita produs si in fiecare luna o sa traga ei banii,