| PuFiLiCi98 a întrebat:

As vrea sa cumpar un router. Sunt nelamurit...cu acest router, Router wireless D-LINK DIR-615, 300Mbps, IEEE802.11b/g/n, IEEE802.3/u, LAN, cu cat pot descarca? Adica cam ce viteza o sa aiba la descarcare? Si cu acest router, Router wireless D-LINK N150, 100Mbps, 802.11 b/g, LAN, WLAN, cu cat pot descarca maxim?
Trebuie sa mentionez ca am abonament cu internet de la RDS RCS de 50 mb. Descarc cu vreo 8-9 mb / secunda. Va rog mult sa imi spuneti cu cat pot descarca cu amandoua? Stiu ca primul e mai bun. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Pai daca ai abonamnetul de 50 mb/s cu atat poti descarca chiar daca routerul iti duce 300 mb/s. E posibil la dowwnload ca tu sa prinzi si 8 mb (megabytes) pe secunda...dar normal la o vitza de 50 mb/s (megabiti) viteza se imparte la 8..deci la downloadare normal ar 6-7 mb/s. orice la calculatoare se imparte la 8. Doi la mana, chiar daca treci pe abonamentul de 100mb/s si tu folosesti netul prin wireless, aproape toate placile wireless de pe laptop sunt limitate la 54 mb/s ...deci nu as vedea rostul unui router de 300mb/s daca tu folosesti netul prin wireless.

| laurentiu80 a răspuns (pentru laurentiu80):

Si ca sa iti raspund la intrebare ..imparti viteza routerului aia de 300 la 8 si rezultatul e viteza de download...dar nu am vazut provider de internet din Romania sa ofere o viteza mai mare de 100 mb/s. Deci nu prea isi are rostul.

1 răspuns: