| denisTiky a întrebat:

As vrea sa cumpar vikingul de la pc garage, dar nu stiu ce dezavantaje are. V-as ruga pe voi sa mi le ziceti pe toate care le stiti. Multumesc

Răspuns Câştigător
| ElSueno a răspuns:

Singurul dezavntaj pe care îl are este procesorul, într-o oarecare măsură, deoarece e destul de slab comparativ cu placa video. Dar ți-aș recomanda să-l cumperi, o să poți joci tot ce vrei.

| denisTiky explică (pentru ElSueno):

Da, e adevărat că procesorul nu este tocmai de gaming pentru că are 2 nuclee. Dar in rest este cel mai nou dual core de la Intel.

| ElSueno a răspuns (pentru denisTiky):

Da, cumpără-l. O să poți juca tot ce apare nou, poate nu pe Ultra, dar pe un mix între Medium și High tot o să poți juca.

| denisTiky explică (pentru ElSueno):

Da, multumesc frumos (=
Dar o intrebare: ar trebui sa îi cumpar un cooler mai bun pe procesor? Am gasit unul bun la doar 40 de lei, si are si leduri albastre care se asortează cu luminile de la coolerele de pe carcasa.

| ElSueno a răspuns (pentru denisTiky):

Nu, lasă-l pe astă care îl are acum, cooler-ul ala cu 40 de lei e doar de design. Mă gândesc că nu vrei să faci overclock la procesor nu? De fapt nici nu e recomandat deoarece nu face parte din seria K.

| denisTiky explică (pentru ElSueno):

Ok

15 răspunsuri:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Niciodata nu-ti lua pc-uri asamblate. Vei iesi mai bine daca iti faci un pc pe piese si la bani si la performanta. De ex, la pc-ul meu pe care il am acum, m-am uitat de curiozitate pe net la sisteme deja asamblate la suma respectiva. Mult mai slabe.

| denisTiky explică (pentru Bisbiavatar12):

Nu ma prea pricep sa le asamblez, sa fac cable management, etc, etc
De aceea am ales vikingul. Si am si teste in benchmark si in jocuri. Cu un PC facut pe pese e greu sa gasesti exact cu componentele care le ai in PC.Pe mine nu ma intereseaza ineaparat sa fie foarte performant. Ma intereseaza GTA V. Jur ca ador jocul ala si vreau sa il cumpar si sa joc online. De accea cand am vazut ca are 70FPS m-a uimit. Am vazut ca si overwatch are 90FPS, battlefield 1 are 51FPS. Adica sunt jocuri destul de noi si care sunt in frame-uri relativ mari. Insa multumesc totusi ca mi-ai raspuns (;

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru denisTiky):

Nici nu trebuie sa stii tu. Exista mygarage.ro, site apartinand celor de la pcgarage. Pe forumuri te vor ajuta sa-ti construiesti un pc echilibrat, chiar mai bun ca viking-ul la suma de vreo 2700 lei. Si daca nu iti convine iti poti lua pur si simplu viking-ul. Dar are un procesor cam slab si in un an, doi, nu va mai face fata deoarece jocurile viitoare vor necesita mai mult de 2 nuclee.

| denisTiky explică (pentru Bisbiavatar12):

Nu e o problema, pot sa schimb procesorul. Dar nu o sa am nevoie de mai mult de jocurile din ziua de azi. Sunt jocuri foarte faine care merg pe viking in 100FPS. Deocamdata a m, ers pe el Diyng Light, Mass Effect Andromeda, Doom, Sniper Elite 4, etc, etc, etc. Toate astea in FPS-uri destul de mari. Imi sunt destul jocurile astea. Eu nu am pretentii sa mearga si jocurile care vor fi facute peste anul buni. Nu vreau o racheta de aia. E destul vikingul.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru denisTiky):

Cum vrei tu.

| denisTiky explică (pentru Bisbiavatar12):

Si da, stiu ca are doar 2 nuclee, dar na... Dupa cum am spus in celalalt raspuns, nu am pretentii la jocurile noi care vor urma sa apara cine stie cand. Un procesor bun pot sa il iau oricand datorita placii de baza care are un socket care poate suporta un i7 sau i5. [=

| denisTiky explică (pentru Bisbiavatar12):

(=

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru denisTiky):

Eu zic ca nu merita sa dai 2700 lei acum si inca vreo 1000 mai incolo pe procesor. Iti iei pc de 2700-3000 lei cu i5 sau ryzen 1600 care are 6 nuclee. Dar e decizia ta, eu zic sa te mai gandesti

| Robert2580 a răspuns:

Frate nu stiu ce sa zic eu cu 2530 de lei am facut un pc mai bun:
Procesor Intel Core™ i5-7400, 3.00Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151
Memorie HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2133MHz, CL14, 1.2V
Placa video Gigabyte GeForce® GTX 1050 Ti OC WINDFORCE, 4GB GDDR5, 128-bit
Placa de baza GIGABYTE H110M-S2, Socket LGA1151, DDR4
Sursa nJoy Titan 600, 600W Real Power, PFC Activ, 80 Plus Bronze
HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III
Parerea mea e ca nu merita sa il iei complet mai bine il cumperi pe componente si iesi si mai ieftin si e si mai bun, asta e parerea mea...

| denisTiky explică (pentru Robert2580):

Pai fa un wishlift pe pc garage si poate il iau pe asta, dar nu ai carcasa... Si pe langa asta nu o sa am racirea pe care o are vikingul, are o racire cu 3 coolere suplimentare montate pe carcasa, pc-ul care l-ai facut aici nici nu are carcasa )=