| CosminGK a întrebat:

Salut.As vrea sa fac un upgrade la unAsus gtx 1060 de dual oc.Problema este ca nu stiu daca merge pentru aceasta placa de baza - Asus P8H6

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Asus P8H67 sau Asus P8H61-M sau ce varianta mai exact? Doar P8H6 scrie?

| CM7YRE a răspuns:

Daca te referi la placa asta https://l.profitshare.ro/l/3744657 ASUS GeForce GTX 1060 STRIX GAMING 6GB DDR5 192-bit sau orice alt model PCI Express x16 3.0 si tu ai o placa de baza P8H61-M ce suporta maxim PCI 2.0, cu siguranta va functiona dar vei avea pierderi de performanta, neputand rula la viteze superioare.

| CosminGK explică (pentru CM7YRE):

Varianta de 3 gb.

| CM7YRE a răspuns (pentru CosminGK):

Nu conteaza ce varianta. Ideea e ca functioneaza, dar fiind 3.0, pe portul de 2.0 nu atinge viteza maxima (frecventa, fps-uri etc.). Nu se stie sigur ce performanta poti avea, totusi, va avea o performanta mai buna ca ceea ce ai acum (in caz de ai ceva mai slab); logic nu?

| CosminGK explică (pentru CM7YRE):

Am ceva foarte slab.Mai exact un gt 630.Multumesc o sa intreb si un specialist

| CM7YRE a răspuns (pentru CosminGK):

"si un specialist"? :)) https://www.pugetsystems.com/......mance-518/ Am master in asa ceva si ma ocup cu configuratii de vreo 10 ani. E pura logica, nu-i ca DDR-ul la rami, e GDDR; majoritatea cred tot ce zboara pe google sau orice. ia-ti de la eMAG sau PCGarage si intreaba "specialistul" cand dai comanda, o poti returna si primesti banii inapoi, o sa vezi ca e cum spun eu.

| CosminGK explică (pentru CM7YRE):

Asa spunem totiwinking.