| Justusee34 a întrebat:

As vrea sa folosesc pasta de dinti in loc de cea termoconductoare pentru un test de 10 min maximi!
Sunt interesat va afecta procesoru?
Se va intari?
Se va sterge usor sau greu?
Si cu ce?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti spun inainte ce se poate intampla.
Deoarece pasta de dinti nu conduce, ci izoleaza caldura, procesorul se va incalzi in cateva secunde la peste 90-100 grade, pana ce seva arde.
In urmatoarele minute, radiatorul de aluminiu va raci ce a mai ramas din procesor (ventilatorul se va opri daca protectia de scurtcircuit al sursei functioneaza bine).

Cand vei desface pachetul cooler-pasta-procesor, pasta va fi uscata si intarita, iar in functie de componentele ei va putea fi curatit mai usor sau mai greu.
Procesorul (si poate si placa de baza) vor fi arse, bune de aruncat la gunoi.
Sistemul de racire (cooler-ul) se va putea folosi la o alta placa de baza, daca cureti pasta de dinti de pe el, fara sa "musti" suprafata de contact spre procesor... big grin

| darrio2007 a răspuns:

Daca tot vrei sa folosesti pasta de dinti pentru procesor iti recomand sa te speli pe dinti cu pasta termoconductoare.
Hm! Ce zici?

| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Pai mă gândesc că pasta de dinți e doar pentru dinți, nu cred că e o idee buna ce vrei tu.Pai poate se va întări prea tare și nu o mai poți curata, Doamne Ferește, sau cine știe ce poți păți.Succes!

| sierra1 a răspuns:

Ce e sigur: i se vor albi pinii

| ziftode a răspuns:

Pasta "termoconductoare", ce iti sugereaza tie cuvantul asta "termoconductoare"?!?
ce te face sa crezi ca pasta de dinti ar avea in vreun fel proprietatea asta?
ce o sa se intample (nu am incercat niciodata, dar "educated guess") o sa se intareasca (si o sa ai placerea dupa aia sa o cureti, eventual sa te masochesti serios sa nu o cureti cu tot cu piesele foarte mici de pe placa de baza/procesor), o sa se crape (eventual cu tot cu piesele mai sus mentionate), si eventual chiar o sa ia foc (temperatura ajunge usor la peste 100grade), insa MAI ALES O SA IZOLEZE TERMIC (opusul termoconductorului) si o sa ai o temperatura si mai mare

deci mai bine nu pui deloc pasta de dinti si o sa mearga mai bine

iar pasta termoconductoare mai are o proprietate, mai putin cunoscuta, si anume ca, cu toate ca, conduce caldura, NU CONDUCE CURENTUL ELECTRIC (nu face scurt daca ajunge peste circuite), nu as baga mana in foc de pasta de dinti ca nu o sa iti faca si un scurt!

| oz_1736 a răspuns:

Nu raceste. Se va intari

| Justusee34 explică:

Am vazut pe yt si am zis sa intreb off

| Hackintosh22 a răspuns:

10 minute este mult.
Poti folosi vaselina siliconica alba, sau vaselina ordinara cele 10 minute.
Procesorul se arde daca depaseste 150 de grade.
Poti sa monitorizezi temperatura.