| Andrei456 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o placa video si niste RAM pentru computer, insa nu prea ma pricep chiar atat de bine la piese. In primul rand, placa de baza scrie pe ea ca e DDR3, as putea sa imi iau o placa video DDR5? Si va merge bine cu sursa mea de 230v? In al doilea rand, daca imi iau 2 RAMi conteaza si celelalte componente ale computerului? Astept raspunsuri, daca doriti alte informatii va voi raspunde cu cea mai mare placere happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia-ti PC-ul sub brat si du-l la un service.
Ei iti vor spune, la PC-ul tau ce se poate monta, in particular. La nevoie, ti-l si monteaza.
Nu-ti cumpara componente de capul tau, fiindca s-ar putea sa nu fie potrivite si sa ramai cu ele in sertar, si cu banii aruncati degeaba.

| Andrei456 explică (pentru Bula):

Cred ca ai dreptate, nu stiu de ce imi bat capul atat cand pot sa ma duc la un service...

| Bula a răspuns (pentru Andrei456):

Da.
Majoritatea service-urilor iti monteaza gratis componentele, daca le cumperi de la ei.

| dannyel86 a răspuns:

DDR3 de pe placa de baza se refera la memoria ram. Nu poti pune decat acest tip, pe frecventele suportate (de preferat ar fi ca memoria suplimentara sa fie DDR3 de aceeasi frecventa cu cea actuala). DDR-ul placii video nu este influentat de cel al placii de baza, prin urmare poti monta o placa video DDR5, daca slotul placii de baza, unde se monteaza aceasta, permite acest lucru. Cat despre sursa, parerea mea e ca iti trebuie ceva mai bun. S-ar putea sa nu poata duce componente suplimentare, consumatoare de energie, dar asta iti poate confirma cineva care stie mai bine cum e cu placile video si consumul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna informatie care ne-o poti furniza este numele placii de baza, asa vom putea sa te ajutam.

| Andrei456 explică (pentru anonim_4396):

Biostar lga 1155 22nm cpu, H61MGV3 ver. 7.1

| Andrei456 explică (pentru anonim_4396):

Si am vazut ca la rami scrie SATA 3Gb/5, si putin mai jos cu un scris mic scrie DDR3_B1, DDR3_A1

| KillaNoFilla a răspuns:

Tipul de ram de la placa video nu conteaza.
Rami trebuie sa fie ddr3 si vezi cati gb iti duce placa de baza sa nu iei in plus.
La sursa, infunctie de consumul placi video, te uiti la iesirea 12v sa aiba amperi destui(daca are doua iesiri 12v, amperi de la ele se aduna).Ex:La o placa de consum 100W iti trebuie cam 25+ amperi pe iesirea 12v.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Pe langa ca trebuie sa fie de aceeasi generatie, respectiv DDR3 trebuie sa fie si aceeasi frecventa, ca altfel o sa functioneze pe cea mai mica dintre ele