| Zinv a întrebat:

Salut.
As vrea sa imi fac un nou pc. Pana acum am avut un pre-build. Acum vreau sa imi fac eu unul, sau cineva. Va rog sa imi lasati o lista cu componentele unui pc de gaming in valoare de 5500 lei.
Doar Intel si Nvidia.
Monitor, tastatura, mouse am.

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu as mai sta ca inca e dusa rau treaba cu placile video dedicate... Ma uit acum pe pcgarage si costa 1600 lei un 1050ti, 3200 lei 1660ti. Adica practic dublu cat au fost acum cativa ani.
Gen ajungi sa dai mai mult de jumate din buget pe placa video si aceasta este una lansata acum 2 ani si nu are nu situ ce performante.
Dupa mine merita sa iei un laptop acum.
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/
Asta are un RTX 3060 6gb, 16gb ram si un i5. ii mai pui un ssd in plus mai incolo si aia e. Cu banii pe care ii dai pe un 3060 de calculator iti iei un laptop intreg si functional ce o sa duca orice joc. Il conectezi la monitorul tau cu mouse si tastatura si nici nu iti dai seama ca ai laptop. Si la nevoie il iei cu tine ca e portabil.