| GroparuVesel a întrebat:

As vrea sa imi imbunatatesc calculatorul pentru a rula bine jocuri cat de cat noi la o calitate decenta (setari mediu sau high). Configuratia mea actuala este:
Intel - G41M - P28 (MS - 7592), socket 755 LGA,DDR3, PCI express, 2 slot-uri de RAM;
Chipset video: Intel(R) G41 Express Chipset - 256 mb( incorporat )
1GB RAM DDR3 ( Kingston ) 667 Mhz, 267 DRAM;
Procesor: Intel(R) Celeron(R) 325 - 2.53 Ghz (single core), Cache: L1 - 16 kb, L2 - 256 kb.
Buget maxim 1000 RON.(10 milioane vechi).
P.S:Vreau sa schimb doar placa video si procesorul, sa mai adaug RAM si eventual sa schimb placa de baza ca sa se potriveasca. Celelalte componente nu imi fac probleme.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Google e prietenul tau - ia si citeste frumos teste comparative si vezi ce gasesti mai bun intr-un buget anume. La bugetul tau pacatos, cel mai bine ai isi daca ai arunca un ochi pe forumul Computergames. Nu de alta, dar de curind un prieten a vindut placa de baza-procesor-ram-video super tari la vreo 700 RON (un Intel QuadCore pe socket 775, placa de baza mid-high end, video un 4870X2 si parca 4GB ram). Eu am dat vreo 13 mil pentru i3 2120+Gigabyte GA-B75m_D3V+2*4GB ram, plus vreo 96 EUR un SSD de 120GB, vroiam sa iau un HD 7770 video, dar am vazut ca inca se misca foarte ok vechitura de HD 4770 cu procesor nou si alte alea, asa ca am aminat investitia. In cazul tau, ai avea nevoie si de o sursa decenta, KME e petarda, asa ca revenim de unde am plecat - vezi pe forumul ComputerGames, sint foarte multi forumisti de incredere de la care poti cumpara componente bune la preturi excelente.

24 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Tu vrei sa schimbi cam tot, ia-ti un pc nou, vinde-l pe asta vechi.

| GroparuVesel explică (pentru WR104):

Nu dispun de fonduri suficiente, iar rudele nu ma sponsorizeaza.

| Me2 a răspuns:

Buna,eu iti recomand asa:
Procesor dual core, aproape cat i3
Placa de baza buna
4 gb ram
Si o placa video care duce gta iv de ex pe 1280x1024 pe high-ultra
Nu stiu ce sursa ai, dar va tine, pentru ca placa video consuma foarte putin, dar totusi ar fi bine sa-mi spui ce sursa ai?
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/614034/

| GroparuVesel explică (pentru Me2):

Sursa e de 450W, dar vreau sa stiu exact numele pieselor recomandate.

| Me2 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Uita-te in wishlist, acolo sunt piesele
Intel pentrium dual core g860 3.0 ghz
Asus P8H61-M LX3 PLUS R2.0
A-DATA 4 gb ram ddr3
Sapphire Radeon HD7750 1GB DDR5 128-bit
Da, sursa e de 450 w, dar ce producator e?

| GroparuVesel explică (pentru Me2):

Producatorul e KME, dar sigur e buna configuratia recomandata de tine? Adica...RAM de ddr3 si placa video DDR5...nu stiu ce sa zic.

| GroparuVesel explică (pentru Me2):

Apropo,placa video e cam scumpa.Nu prea vreau sa fac risipa, mai ales ca am vazut alte modele la mai putin de jumatate din pretul piesei recomandata de tine.

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Cel mai probabil are un no-name, la ce configuratie are in rest... Sugestia ta e OK in bugetul asta, dar pe video ar fi misto daca ar gasi un 6770 pe undeva.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Sigur e buna? Adica serios... placa video DDR 5 si RAM DDR3? In plus placa video pare putin cam scumpa...Nu as vrea sa arunc cu bani.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Haha, scumpe is alea de pe la 10 mil in sus. Pe la 4-5 mil o placa video e un buget minim acceptabil daca chiar vrei sa te joci, nu sa te uiti la poze. Memoria placii video nu are nici o treaba cu cea a sistemului, stai catinel.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Nene,vad ca stii cate ceva despre calculatoare si mi-ar fi de folos sa aflu cate ceva inainte sa imi imbunatatesc vechitura. Daca vrei, ai putea sa ma inveti?

| Me2 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Nu-i nimic, placa video nu tine de ram, nu stiu cine a inventat prostia asta, daca ai ram ddr3 si placa video tot ddr3, NU, ramu e ram placa video e placa video, nu depind una de cealalta, poti sa ai ram ddr si placa video ddr5 care e problema?, daca placa de baza are pci-e poti pune si dd2, 3,5, chiar daca memoria pentru ram e ddr3, sau 3 sau oricare

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

De asta i-am recomandat 7750, as fi cautat un 6770 pe la sh, dar consuma cam 110 W, si daca e o pocnitoare, nu vrei sa te risti

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Da, interesant, tocmai am aruncat un ochi pe net si se pare ca 6770 e cam energofaga, iar HD 4770 si HD 7770 au exact acelasi consum. Bucuria mea, daca e sa imi trag 7770 in curind, o sa am cam aceeasi factura la curent. happy

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Normal,si in plus 7770 e mai performanta cu 15-20% fata de 4770, eu am un 4850 din 2009, dar consuma mult, ma gandesc sa trec la un 7870/7950, sau gtx660ti, i5-u 750 mai duce inca cu ala n-am treaba

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Da, clar, mai ales daca nu esti la rezolutie mare. Eu cu 4770-ul, la 1280X1024, bag detalii de la mediu in sus in orice joc, BF 3 l-am jucat pe VH lejer, pe Ultra se cam inneca. Ramine de vazut cind imi fac timp de FC 3 si ultimul Hitman, astea am auzit ca sint cam jale...

| Me2 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bf3 si pe ultra si pe low, grafica e la fel, am vazut eu nu trebuie sa-mi spuna altii, dar acum depinde si rezolutia ca doar nu te joci pe 640x480, eu vreau sa trec la ceva mai puternic, pentru ca mi-am cumparat un monitor de 24" full hd, si trebuie o placa video mai zdravana

| KodrutZ a răspuns (pentru Me2):

Ai cumva probleme cu ochii mai mari decit mine? Eu unul nu vad 3D decit foarte putin, dupa aia imi oboseste unul si adio 3D, dar pot spune ca la BG3 diferentele intre ultra si very high sint notabile. Pe low n-am incercat. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Google e prietenul tau - ia si citeste frumos teste comparative si vezi ce gasesti mai bun intr-un buget anume. La bugetul tau pacatos, cel mai bine ai isi daca ai arunca un ochi pe forumul Computergames. Nu de alta, dar de curind un prieten a vindut placa de baza-procesor-ram-video super tari la vreo 700 RON (un Intel QuadCore pe socket 775, placa de baza mid-high end, video un 4870X2 si parca 4GB ram). Eu am dat vreo 13 mil pentru i3 2120+Gigabyte GA-B75m_D3V+2*4GB ram, plus vreo 96 EUR un SSD de 120GB, vroiam sa iau un HD 7770 video, dar am vazut ca inca se misca foarte ok vechitura de HD 4770 cu procesor nou si alte alea, asa ca am aminat investitia. In cazul tau, ai avea nevoie si de o sursa decenta, KME e petarda, asa ca revenim de unde am plecat - vezi pe forumul ComputerGames, sint foarte multi forumisti de incredere de la care poti cumpara componente bune la preturi excelente.

| sdhashsah a răspuns:

Suma pe care esti dispus sa o dai

| GroparuVesel explică (pentru sdhashsah):

Era scris mai sus.10 milioane vechi. 1000 RON.

| PAmy99 a răspuns:

Iti dua un sfta, mai bine iatiun laptop de la 15 mil in sus care ets emult mai bun si are toae procesoarele mai bune si memoria mult mai mare!
funda? happy

| Ady2098 a răspuns:

Iti recomand:procesor Intel pentium 1 350 mhz, 16 mb ram, placa video de 0, 76 mb, placa de baza FUJITZU, si sursa de 12 watt.Garantat 100% ca nu se arde in primele 2 minute. Poate in urmatoarele 2. Dar merita sa ai artificii de Craciun.PA>>devil)

| GroparuVesel explică (pentru Ady2098):

Daca ai un creier cat o antena cu polen a unei specii de Magnoliophyta si un simt al umorului pe masura, iti recomand bucuros configuratia recomandata de catre tine.

| Ady2098 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Mersi anticipat.laughing