| LyaThoN a întrebat:

Salut, as vrea sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea.
Vreau sa imi achizitionez o noua placa video, m-am gandit la un rtx 3060 TI, dar am o nelamurire in legatura cu procesorul meu si nu stiu daca nu o sa imi faca bottleneck cu placa video.

Unitatea o am din 2018 daca nu ma inseala memoria, oricum la timpul ala a fost un pc destul de bun si inca este, dar placa video actuala nu mai face fata si nu as vrea sa imi schimb intreg sistemul ca nu prea imi permite nici bugetul.

Configuratia e urmatoarea:
Procesor: Ryzen 5 2600 3.4 Ghz
Placa Video: GTX 1070 8GB
Placa Baza: AMD B350
Rami: 16gb DDR4 (Frecventa 3000Mhz)
Sursa: 650 Watt( 80+ Silver)
Carcasa:Eclipse P400 Tempered Glass Black/Red(Are airflow bun si are si 4 ventiloare)

Vreau sa mentionez ca rezolutia monitorului meu e de 2560x1440, asta ar fi si motivul pentru care vreau sa imi schimb placa video.
Acuma va rog sa imi spuneti daca pot folosi placa noua in sistemul asta, sau trebuie sa imi schimb ceva in el.

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

3060Ti nu face Bottleneck in rezolutie 2K cu acel procesor.
Daca ai juca in FullHD, placa video ar sta aproximativ nefolosita (GPU maxim 35%, CPU 95%), bottleneckul s-ar muta la procesor.
Pe rezolutii mai mari, placa lucreaza mai mult, astfel ca se echilibreaza balanta.

Bineinteles, depinde si de jocuri, unele sunt optimizate pentru AMD, altele pentru nVidia, unele sunt mai CPU-intensive decat altele (in special MMO-urile si cele cu harti uriase).

Am in casa un sistem (al fratelui) format din 2700X, Gigabyte 2080Ti Waterforce si Asus MG278Q (2K, 144Hz)
Nu am observat deloc probleme in 2560x1440, se joaca shootere si action.

Sursa ce brand si model e?
Are macar 42-43A pe linia de 12V?

Daca sursa e Aerocool, sau Segotep, sau mai stiu eu ce brand uitat de Dumnezeu, acolo mi-as indrepta atentia.
(in schimb daca e de la un brand calitativ, 650W tin un 5800X + 3060 Ti, 3 unitati de stocare, 5 ventilatoare, etc)

| LyaThoN explică (pentru NLS):

In sfarsit un raspuns bun, si intr-adevar la 2k nu se va simti asa tare bottleneckul ca la 1080p. De asta ma gindesc sa cumpar acum o placa video si pe viitor o sa imi schimb si procesorul daca va fi nevoie.

Si azi am scos si sursa si m-am uitat la ea ca chiar habar nu aveam ce model am, si e un FSP Raider 2 650watti

https://www.emag.ro/......DDPSV9BBM/

| NLS a răspuns (pentru LyaThoN):

Pentru mutarea de acum, sursa e numai buna.

Insa daca in viitor aspiri la un 5800X de exemplu, ar trebui schimbata cu una de 700W si de la un producator cu "renume":
Seasonic, Corsair, Cooler Master,
Antec, Phanteks, BeQuiet,
Silverstone, EVGA, Cougar,
ASUS, Sirtec. etc

Eu mi-am luat in 2011 o sursa Seasonic de 760W, a fost 155 euro atunci, dar am dus 2 generatii/sisteme cu ea.

| LyaThoN explică (pentru NLS):

Asa m-am gindit si eu cand o sa imi schimb procesorul o sa imi iau si alta sursa cu o putere mult mai mare. Eu ma gandeam la una de 850W, avand in vedere consumul mare ce il fac placile video actuale, iar urmatoarea generatie va fi la fel daca nu chiar mai mare consumul dupa mine.

| NLS a răspuns (pentru LyaThoN):

Mai bine in plus, insa brandul conteaza cel mai mult.
Si bineinteles si ceilalti parametri
(puterea,
amperajul pe linia de +12V (de aici se alimenteaza procesorul dar si placa video!)
si certificarea, daca te intereseaza sa reduci factura de curent.

Nu stiu daca ai vazut, dar atunci cand sursa este folosita la 50% din puterea ei, are randamentul cel mai mare (adica la o incarcare de 50% se pierde cel mai putin curent in plus pe fire).

Cu o sursa de 850W (insa doar de la un producator de calitate, cele gen FSP nu faca fata), poti sustine un 5800X si o 3080Ti fara probleme:

https://outervision.com/b/rWAHCu

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ia ceva de la Intel făcută de Intel că să meargă impecabil
Orice enfscurnde Intel merge minunat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca cel mai bine ai face sa iei un monitor full HD cu 144 Hz. 1440p e overkill, puii mei...