| Roșu_Iulian_1995 a întrebat:

As vrea să-mi cumpăr o placa video. Am placa de baza Nvidia Geforce 6150 SE nforce 430 cu placa video integrata, as vrea sa stiu ce placi video ar putea fi compatibile cu ea.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exista GeForce GT610 512MB pe configuratie PCI, si GeForce GT610 512MB pe PCI-E (x1). Vezi descrierea completa a produsului, pentru a sti exact ce cumperi (sa fie PCI-E).
E o componenta din categoria "low" (slaba), nerecomandata pentru jocuri. Are 64 biti, dar placile cu cel putin 128 biti sunt mai bune. Daca bugetul nu-ti permite sa cumperi ceva mai scump, o poti alege pe aceasta, dar sa nu ai pretentii de la ea (depinde ce operatiuni faci pe pc). Cele pe PCI-E x16 sunt recomandate, dar au si pretul pe masura (in functie de performanta, desigur)
Iti recomand sa mai postezi public o intrebare pe TPU despre aceasta placa video, pentru a primi detalii de la persoane care chiar se pricep la piese pentru calculator.
Eu doar am expus o parere, nefiind specialist. Placa mea video e pe 128 biti, asta pot sa-ti spun.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Placile video PCI-E x16 sunt compatibile.
Ai sloturi si pentru PCI-E x1, dar prima varianta e mai convenabila, pentru ca vorbim de performanta.

| Roșu_Iulian_1995 explică (pentru dannyel86):

GeForce GT610 512MB este buna?

| dannyel86 a răspuns (pentru Roșu_Iulian_1995):

Exista GeForce GT610 512MB pe configuratie PCI, si GeForce GT610 512MB pe PCI-E (x1). Vezi descrierea completa a produsului, pentru a sti exact ce cumperi (sa fie PCI-E).
E o componenta din categoria "low" (slaba), nerecomandata pentru jocuri. Are 64 biti, dar placile cu cel putin 128 biti sunt mai bune. Daca bugetul nu-ti permite sa cumperi ceva mai scump, o poti alege pe aceasta, dar sa nu ai pretentii de la ea (depinde ce operatiuni faci pe pc). Cele pe PCI-E x16 sunt recomandate, dar au si pretul pe masura (in functie de performanta, desigur)
Iti recomand sa mai postezi public o intrebare pe TPU despre aceasta placa video, pentru a primi detalii de la persoane care chiar se pricep la piese pentru calculator.
Eu doar am expus o parere, nefiind specialist. Placa mea video e pe 128 biti, asta pot sa-ti spun.