| nutuxcristian a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o TABLETA, dar nu pot sa ma hotarasc intre:
•Allview
•E-Boda
•Prestigio
•Serioux
>-- Ce companie este mai buna? >> DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Treistariustar a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci cu ea.
Filme, muzica, jocuri..de toate
iti dai seama ca e una scumpa.
Numai functie de performante poti face comparatie intre diferiti producatori. Presupun ca le-ai vazut dar oricum mai uita-te odata.
http://www.allview.ro/produse/droseries/lista-tablete-pc/

http://www.e-boda.ro/tablete-pc.html

http://www.shopmania.ro/tablete/filtru-producator-serioux

http://www.shopmania.ro/tablete/filtru-producator-prestigio
Dupa mine Prestigio si Serioux ies din calcul din cauza performantelor.
ex.
Tableta de 9.7 inch(cea mai scumpa),
apox. 1000 lei E-boda 1
Allview 2
Chiar si la cele mai ieftine, chiar daca
sunt diferente de 50-150 lei (diferente rezultate din conectivitate - 3g modem, wi-fi) intre ele tot e-boda se detaseaza.
Allview intre 7 si 9.7 inch nu au modele. Eboda are tableta de 8 inch.
In schimb Allview are mai multe modele.
In final, eu as merge pe E-boda.

Ar fi bine sa comanzi de pe site-ul producatorului deoarece nu toate modelele sunt in magazinele online.
In final cumperi ce-ti place.Dar nu uita un lucru. Tableta o cumperi PENTRU TINE, nu pentru altii.

| nutuxcristian explică (pentru Treistariustar):

Multumesc! Si mi-a placut finalul happy

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placer.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

tableta o cumpar pentru jocuri. Deci care este mai buna?
maxim 550 lei

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Numai pe Allview:
Cam una din astea as alege:
http://www.allview.ro/......descriere/
sau
http://www.allview.ro/......descriere/
sau
http://www.allview.ro/......descriere/
sau
http://www.allview.ro/......descriere/
-as merge pe procesoarele GPU 4 CORE
si procesor CPU, minim 1, 2 GH DUAL CORE
- suport flash player (poate ai jocuri in flash)

| nutuxcristian explică (pentru Treistariustar):

Salut din nou! Pentru jocuri, ce tableta recomanzi? Jocuri gen: temple run 1 si 2; subway surfer, where's my wather?, angry birds. (in general jocuri pentru android)

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Asta:
http://www.allview.ro/......descriere/
sau
http://www.allview.ro/......descriere/
Eu as alege Alldro speed are procesorul grafic
cu 4 miezuri (core).

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Multumesc pentru raspuns. As vrea sa te mai intreb, in legatura cu tableta asta:http://www.allview.ro/......criere/,cu ce e mai buna daca are 4 miezuri?

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

4 miezuri are procesorul grafic. Pe scurt afiseaza mai rapid
informatiile. Dar daca procesorul tabletei este mai mare suplineste
mai putine miezuri fara nicio problema. Are procesor de 1.5 GH
fata de cealalta Alldro speed 1, 2 GH. Deci e foarte buna.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Am inteles ce ai zis acum, dar nu am mai inteles ceva laughing deci care e mai buna? lasa link-ul in raspuns happy Multumesc si scuza-mi insistentele.

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere. Nicio problema.
http://www.allview.ro/......descriere/

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere si nicio problema.
http://www.allview.ro/......descriere/

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

De asta ce parere ai? --> http://www.flanco.ro/......1-alb.html

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Mai buna pentru ca are procesor dual core de 1.5 GH
plus ca e la acelasi pret. Se merita.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Multumesc pentru raspunsuri, iti voi da funda happy O seara placuta, si te invit sa imi raspunzi si la celelalte intrebari! Numai bine.

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere.Multumesc pentru funda.
Nicio problema.

51 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Toate sint chinezarii facute in regim OEM in Shenzen, asa ca de ce sa nu cumperi direct de acolo? Uite sugestie - http://www.mp4nation.net/......16gb-white

| KodrutZ a răspuns:

Colegu', arunca o privire pe site-ul unde ti-am dat eu link. Gasesti cu 120 de dolari ce e 7-800 RON la noi, transportul e inclus in pret, am comandat de la ei tableta acum vreo 2 ani si ceva, toate bune si frumoase.

| nutuxcristian explică (pentru KodrutZ):

Sall! Ce tableta ai luat si cum ti se pare ca se misca? Touch-ul merge bine, se blocheaza cand intri/iesi din jocuri?

| KodrutZ a răspuns (pentru nutuxcristian):

Eeeeh, ce am luat eu e antichitate acum, single core la 720-900Mhz in functie de firmware-ul instalat, Android 2.2 (sau 2.1, sincer nu mai stiu ce versiune am acum pe ea, ca am tot incercat mai multe), 256 RAM, ecran rezistiv de 7 inch, 800*480, etc, faza e ca la vreo 200 de dolari cit a fost atunci, am primit si un set de casti de calitate (le-am vindut pe eBay cu 25 de dolari, daca imi aduc bine aminte), incarcator de masina, husa de protectie (e dintr-un material solid, nu e ciorap de-ala ieftin), 3 acumulatori, stand. Se misca acceptabil, iar faptul ca ii poti schimba bateria la nevoie e un mare avantaj, chit ca inca nu mi-a murit prima baterie. Ce e drept nici nu am rupt-o in doua cu folositul. De multe ori, daca iei o tableta chinezeasca si ai probleme de senzitivitate a touchului sau altele, se rezolva in timp cu update-uri - a mea a primit vreo 4-5 update-uri de firmware dupa ce am cumparat-o. Uite un video review la vechitura - http://www.youtube.com/watch?v=Vya9-YNUrDc

| MitroKta a răspuns:

Allview e de-al nostru. E-boda sunt bune. Prestigio si Serioux sunt cele mai slabe.
In principiu Allview sau eboda, dar depinde de configuratie si...pret.

| valentingb a răspuns:

Asus. Din lista ta, as alege Allview pentru ca este de-a noastra, iar daca ar fi sa aleg intre companiile romanesti, Evolio si Allview, as alege Evolio.

| alexbarb a răspuns:

Ai aici un link cu un top facut de americani in privinta tabletei :
http://adf.ly/JOTAH

| Dope a răspuns:

Cele de la Evolio sunt cele mai bune! Sa ştii, eu am din vară şi e foarte buna. O zi plăcută.

| nutuxcristian explică (pentru Dope):

Salut! Ce tip de tableta EVOLIO ai? Multumesc, o seara frumoasa!

| Dope a răspuns (pentru nutuxcristian):

Eu am Evolio Evotab 2, din Flanco cu 600 de lei. Am cumpărat-o în iunie.

| nutuxcristian explică (pentru Dope):

Multumesc pentru raspuns. O seara faina! Toate cele bune! happy

| Dope a răspuns (pentru nutuxcristian):

Mulţumesc, la fel! Noapte bună.

| nutuxcristian explică:

SALUT! Precizez ca tableta o cumpar pentru jocuri. Deci care este mai buna?
P.S: pana in 550 RON

| nutuxcristian explică:

Http://www.allview.ro/produse/droseries/lista-tablete-pc/
•Spuneti-mi care este cea mai buna, dintre cele pana in 600 ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu Allview e mai ieftina, si e destul de buna big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E-Boda am avut, a fost decenta. Cu Allview au avut probleme vreo doi prieteni, iar pe eMag este plin de plangeri la adresa calitatii produselor lor. De Prestigio si Serioux nu stiu, astea doua sunt pentru mine doar no-name-uri.

| Gdeni a răspuns:

Pentru mine e bun si Allview...dar si prestigio e de calitate bunawinking acum depinde si cat ai la pusculitawinking

| Treistariustar a răspuns:

Iti reomand aceasta tableta http://bit.ly/1suVc1s

| Jee354 a răspuns:

Salut.Pai...Tableta Serioux este o tableta foarte buna.+ca.o gasesti si la pret bun big grin Mi-am cumparat si eu una de curand, si nu regret.BAFTA! :*

| nutuxcristian explică (pentru Jee354):

Salut! Ce tableta ti-ai luat? Ce tip ma intereseaza. Multumesc, o seara frumoasa!

| Jee354 a răspuns:

K3njy,tableta este Serioux.Multa Bafta. Este o tableta toate buna.O zi/noapte placuta sa ai.big grin

| Elynad a răspuns:

Nu este o companie sau o tableta cea mai buna. Cel mai bine vezi cum trebuie sa legi tableta pe care o cumperi: http://www.pctablet.ro/ce-tableta-sa-cumpar-cum-sa-aleg-o-tableta/

| Calin_Nicol_1976 a răspuns:

Serioux,este cea mai buna tableta mai ales ca e buna si de pret!
Funda!

| mariamarylove a răspuns:

Eu zic sa-ti iei una Samsung
poti sa-ti bagi si cartela de telefon in ea
am eu din asta
am si bloutouth si wirles, gps etc.

| edward145 a răspuns:

Sincer! Nici una dintre ele.Iti recomand APPLE IPad.

| ralupuf a răspuns:

Cred ca cea mai buna este e-boda.mi-am cumparat si eu una si e foarte buna.

| tudy434 a răspuns:

Allview sau serioux ambele sunt bune si ieftine

| georgy7777 a răspuns:

Allview

| FenN1x a răspuns:

K3njy, eu sincer ti-as recomanda E-Boda. Mi-am cumparat si eu una de curand, cu toate ca e mai scumpa, e foarte inteligenta si nu am avut probleme cu ea. acum in functie de fonduri, tu decizi. Bafta

| nutuxcristian explică (pentru FenN1x):

Salut! Multumesc de raspuns, as vrea sa stiu ce tip de tableta este si cam cat ai dat pe ea? happy O zi frumoasa!

| Renox a răspuns:

Firma Serioux este la noi in tara din 2004, cunoscuta in special pentru sistemele desktop foarte bune si mai nou pentru ebook readere, laptop-uri si tablete. Tableta nu este pentru jocuri daca vrei pentru gaming cea recomandata este Google Nexus 7, dar Serioux este buna pentru serviciu sa spunem....Firma Allview din propria experienta este una neutra care imbina serviciul cu gaming-ul, pe care ti-o recomand. Acum e decizia ta, depinde in ce scop o vei folosi.O zi buna.

| Elena1452 a răspuns:

Allview e cea mai buna si e si ieftina

| Lau_Denis_1996 a răspuns:

Buna eu mi-am cumparat e-boda supreme x190 dual core e super merge ca unsa si eu am luat-o 900lei dar acum e 800lei eu am luat-o saptamana trecuta. Tu sti dar eu iti recomand e-boda si iti poti lua husa cu tastatura inclusa e faina.

| alex23052002 a răspuns:

E-Boda