| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un calculator pe piese, in care sa-mi bag un RTX 2060 Super... Dar am observat ca placile video nu mai sunt in stoc nicaieri. Stie cineva cad o sa revina placile in stoc? DAU COROANA

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Prea repede nu cred ca vor aparea din nou in stock.
Acum 2 ani un prieten de-al meu si-a facut PC pe "bucati" prin februarie, cand au aparut din nou in stoc si nu costau de 2-3 ori mai mult decat trebuie.
Anul asta cu COVID nu stiu daca o sa mai fie asa. Din cate am citit pe internet nu prea au fost in stoc nicaieri pe glob pe toata perioada pandemiei, deci good luck.
Daca de cum va, printr-o minune, apare 3060ti-ul in stoc din nou, la un pret rezonabil, nici nu te gandi la 2060 super.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Yep. E cam de cacao... Acu am citit ca se scumpesc cu 4% Acu, decat daca as avea ce l mai mare noroc Adica totusi, e singura placa care a mai ramas din generatia 2000 Deci nah..Doamne ajutawinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoctorWh0):

Neataaaa! La inceputul lui dec. 2020 BC-ul era 17.000. Dupa o luna si un pic, era la 41.000. Desigur ca si multe alte criptomonede au explodat in perioada asta. Si uite asa se explica clar de ce nu mai gasesti placi de-astea mai rapide. I-a apucat pe toti minatul.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poti sa iei piesele de la un singur magazin, sau de la mai multe magazine.
Important este sa cunosti bine piesele, pentru ca sa fie toate compatibile intre ele.
Daca o anumita piesa nu se mai gaseste, atunci nu o mai cauta, oricat de mult ti-ar fi placut. Este posibil ca piesa sa aiba probleme si producatorul sa opreasca fabricarea ei.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru anonimg):

Frate. Ma refer la faptul cand dau cei de la nVIDIA restock...