| MmoooTtttt a întrebat:

As vrea sa-mi iau un PC pe piese.
*Sunt compatibile acestea?
*Se poate face ceva mai bun pana in 4000 de RON doar cu Intel? ( fara AMD )
-i5-9400F 2.9GHz Coffee Lake
-Placa video MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192-bit
-Placa de baza ASRock B365M PRO4
-Sursa Super Flower Leadex Platinum Black, 80+ Platinum, 550W
-Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL15 Dual Channel Kit
-Carcasa Raijintek NESTOR Black
-SSD Samsung 860 EVO 250GB SATA-III 2.5 inch
-Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
O zi buna big grin

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Carcasa e cam nepotrivita, eu as cauta una la care suprafata admisie si de evacuare a aerului e mai generoasa.
Altfel o sa te miri de ce ai temperaturi mari.

HDD de 1 TB nu merita cumparat.
Fie as pastra banii pentru mai incolo cand o sa imi permit unul de 3TB, fie as pune acum acel buget pentru un SSD mai mare.

SSD-ul de 256 va fi insuficient peste 3-maxim 4 ani, daca folosesti pentru jocuri acel PC, si va trebui sa il schimbi cu altul mai mare.
(pe SSD, spre deosebire de HDD, scade viteza pe masura ce il umpli, e bine sa ramana mereu 20-25% liber, pentru a atinge viteze maxime).

Ca firma si model, ai ales bine si SSD-ul si HDD-ul.
Insa ar fi mult mai bine sa iei ceva cu adevarat revolutionar, precum 970 Evo Plus, care suporta NVMe si e de aproape 6 ori mai rapid.
Fereste-te de SSD-urile ADATA.

Sursa e ok, dar as opta pentru ceva si mai sigur, la pret decent: Sirtec, fie ea si Gold.

| MmoooTtttt explică (pentru NLS):

Ar fi mai bine dacă aș renunta la HDD și aș lua un SSD mai mare? Și cam ce carcasa mi-ai recomanda?

| NLS a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Https://www.pcgarage.ro/carcase/deepcool/matrexx-55/
ce zici de asta?

https://www.pcgarage.ro/carcase/deepcool/matrexx-55/#comentarii
citeste comentariile, marea majoritate a cumparatorilor sunt foarte multumiti.

Am avut si eu in trecut (2004) o carcasa cu tot felul de forme ciudate, prin care se asapostea praful si era foarte greu de sters... de atunci optez pentru simplitate.

Carcasa aceasta are deasupra ventilatie suficienta pentru un flux optim de aer.
Fata 3x 120 mm
Tavan 2x 120 mm sau 2x 140 mm
Spate 1x 120 mm

Din pacate nu vine cu nici un ventilator inclus, ceea ce pentru mine e un plus, eu dorind sa am posibilitatea sa imi aleg ventilatoarele.

Arctic Cooling au produse decente si ieftine.

https://www.pcgarage.ro/......pwm-rev-2/

Depinde cate jocuri sau programe vrei sa instalezi la un moment dat pe SSD.
Dupa cum spuneam, 20% e indicat sa ramana liber, 30GB ajunge sa ocupe doar Windowsul... poate mai ai nevoie de inca vreo 30-50GB pentru cache in programe de editare video,... iar jocurile actuale ocupa de la 40 de GB in sus.

Apropo de ce spunea cineva mai sus: stai departe de CEL.ro daca nu ai firma.

Desi e ciudat, pentru ca garantiile le onoreaza producatorul piesei, nu magazinul care vinde piesa, cei de la CEL.ro isi bat joc de problemele ce presupun garantie, la majoritatea cumparatorilor... (persoane fizice).
E PLIN netul de reclamatii si plangeri ale persoanelor lasate de izbeliste.

Personal cunosc o firma ce are cumparate de la ei peste 15 PC-uri, software, imprimante, telefoane, laptopuri, consumabile, etc
si nu au avut niciodata probleme, dar ca persoana fizica, eu unul nu as risca.

| MmoooTtttt explică (pentru NLS):

Părere despre Carcasa Segotep Halo 7 Plus Black?

| NLS a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Iti incape in ea doar cooler de 150mm, adica insuficient pentru Noctua-ul meu D14 de exemplu.

Avantajul e ca vine cu 4 ventilatoare cu RGB (probabil) incluse.

Daca ai sau vrei sa cumperi un ventilator de 150 mm inaltime, e OK.

| MmoooTtttt explică (pentru NLS):

Am facut alta variant si cred ca e ceva mai buna:
-Sursa Super Flower SF-550F14MT, 550W 80+ Silver
-Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3000MHz CL15
-SSD Samsung 970 EVO Series 250GB PCI Express x4 M.2 2280
-Carcasa Segotep Halo 7 Plus Black
-Procesor Intel Coffee Lake, Core i5 9400F 2. 9GHz box
-Placa de baza ASRock B365M PRO4
-Placa video MSI GeForce GTX 1660 Ti VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192-bit

Eliminai HDD-ul, bagai un SSD-ul acela, inlocui sursa cu una silver, 100 ron mai ieftina dar zic eu ca e buna, de la 8GB RAM dual channel, facui 16GM RAM dual channel, adaugai carcasa aia si m-as gandi sa inlocuiesc si placa video cu un rtx 2060, putin mai scump dar cica e mai bun cu 15% decat 1660TI. O sa-ti dau si funda. Multumesc de raspunsurile de pana acum.

| MmoooTtttt explică (pentru MmoooTtttt):

Ops, memoria nu este dual channel...

| MmoooTtttt explică (pentru MmoooTtttt):

Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 2666MHz CL16 1.2v Dual Channel Kit
Aceasta este dual channel, le-am incurcat

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PC-ul e bun, dar dacă chiar vrei sa fii sigur întreabă-i pe cei de la PC Garage.

| MmoooTtttt explică (pentru anonim_4396):

I-am intrebat si astept sa-mi raspunda.
Multumesc de raspuns!

| Bozgi200 a răspuns:

PC garage este un site scump după mine, compară prețurile cu cele de pe CEL.ro.Pentru gaming ar fi indicați 16 GB de RAM, nu te zgârci atunci când vine vorba de memorie RAM.
Nu merita să îți cumperi componente ce cer overclock-ing(bani aruncatit degeaba), nu ai o placa de bază ce permite așa ceva(plăcile ce permit OC au z in fața). Că și procesor era mai bun un AMD(frecventa mai mare pe stock) dar daca vrei pe Intel un i5 9600kf și un gtx 1070 (găsești folosite la preturi rezonabile 1200 lei, ai grija la țepe și defecțiuni, caută cu verificare colet)

| Bozgi200 a răspuns (pentru Bozgi200):

Overclocking*

| MmoooTtttt explică (pentru Bozgi200):

Nu vreau sa fac OC.

| Bozgi200 a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Atunci cumpără componente fara OC, economisești bani

| MmoooTtttt explică:

Ajunge la ~4000 RON cu reducerile de la PC GARAGE, așa ar fi aproape 5000 de RON.

| MmoooTtttt explică:

O sa mă uit pe mai multe site-uri să văd la cat au prețurile.