| nSw0w a întrebat:

Salut as vrea sa-mi schimb procesorul vechi Intel core 2 duo E6550 2.33ghz cu un Intel core 2 quad q8200 2.33 ghz. si nu stiu sigur daca s-ar merita... e6550 are 5.7 in windows 7 iar q8200 are 6.1. ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Ok, atunci cauta second hand un core 2 quad potent. nu uita, sa faci update de bios, sa ai actualizat ultimul bios, ca sa fie sigur 100% ca procesorul este vazut de placa de baza.

6 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Windows experience index este o porcarie. ce placa de baza ai? nu toate placile de baza suporta core 2 quad.

| nSw0w explică (pentru florin1979):

Nu stiu sigur.Adica cel putin in Aida64 nu gasesc decat motherboard name: Dell optiplex 755

| florin1979 a răspuns:

Cred ca suporta core 2 quad, arunca un ochi aici. Daca asta e chipsetul placii, sigur suporta. http://www.corvalent.com/02b_ind_boards/q35atx.shtml
cauta undeva in AIDA la motherboard daca zice ceva la model chipset de Q35.

| nSw0w explică (pentru florin1979):

Este Q35.

| florin1979 a răspuns (pentru nSw0w):

Ok, atunci cauta second hand un core 2 quad potent. nu uita, sa faci update de bios, sa ai actualizat ultimul bios, ca sa fie sigur 100% ca procesorul este vazut de placa de baza.

| Freddie23 a răspuns:

Depinde in ce bani, faci schimbarea...
Dar de principiu este mai bine, pentru ca informatia iti este procesata pe mai multe nuclee, ceea ce inseamna un load mai mic si o viteza mai buna!