| Ervin a întrebat:

Aş vrea să promovez folosirea diacriticelor pe TPU, prin urmare, o să vă arăt un tutorial de a avea diacritice.
START/control panel/regional language and options şî să setezi de acolo atât limba cât şi tastatura pe română urmasă de setarea fusului orar pe Bucharest.
Acuma urmează variantele:
Varianta 1.Este deja activă după configurarea de mai sus şi o poţi folosi selectând din bara de limbă RO, dar ia în calcul că literele z şi y se vor inversa astfel z va devenii y şi y va devenii z.
Varianta 2.Instalarea unei mapări pentru limba română.
Această mapare o găseşti aici: http://www.diacritice.ro/
Deşi pentru Windows 7 nu este acolo teoretic cea de Xp sau vista ar trebui să ruleze pe Windows 7. După ce ai descărcat şi instalat această mapare care foloseşte tasta Alt dreapta pentru diacritice setează din language bar Română cu Alt dreapta cu sedile şi vei avea diacritice atunci când apeşi tasta alt dreapta, tastaura americană nefiind modificată cu nimic.
Nu a fost o întrebare, a fost un răspuns la alte multe întrebări, şi sper că veţi putea scrie cu diacritice now :)

2 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Sincer sa fiu, mi se pare o initiativa foarte buna (chiar daca eu nu obisnuiesc sa scriu cu diacritice, dar am prieteni care fac asta big grin ).
Dar mai intai ar trebui sa promovam scrierea corecta in limba romana (nu in swahili sau nigeriana, sau in ce limba scrie lumea pe aici), si apoi sa promovam diacriticele... parerea mea happy

| .::CyBeR::. a răspuns:

Sa mor eu daca stiam asta!(eram sarcastic)
Nu e mare branza...