| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

As vrea sa stiu care dintre urmatoarele placi video este mai buna in gaming: Placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 750 OC, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, VGA, Dust-Proof Fan si Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 750 OC, 1024MB, GDDR5, 128bit, 2x HDMI, 2x DVI.
Care dintre urmatoarele placi ruleaza mai bine jocurile de actualitate cum ar fi FIFA 15, Grand Theft Auto 5 (GTA 5), Watch Dogs, Assassins Creed Unity etc.
Calculator meu:
Procesor: Intel Pentium G2130 3.2 GHz
Placa video: una dintre cele doua de mai sus
RAM: 6 GB
SO: Windows 7 Ultimate 64-bit
Monitor: Acer AL1916
Dau funda!
Va multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Procesorul e pulbere. Placile sint similare.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru KodrutZ):

Scuza-ma, dar uite ce rating are procesorul meu pe acest site: http://www.game-debate.com/....../index.php

| vidii a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

E un dual core de acum 2 generatii, nu e chiar pulbere cum spune kodrutz pentru ca se mai poate descurca inca, placile sunt asemanatoare, care e pretul lor?

| KodrutZ a răspuns (pentru vidii):

Uita-te ce jocuri a mentionat el. Pentru alea, E pulbere. Noroc ca are monitorul mic...

| vidii a răspuns (pentru KodrutZ):

In fifa 15 nu se pune problema, in celelalte cum e watch dogs, ACU e mai greu, noroc ca ajuta si placa video, dar si monitorul mic...
Pun pariu ca pc-ul l-a cumparat gata asamblat un myria de pe altex sau serioux de pe eMAG, cei 6gb ram imi dau de gandit ...si de asta mi-e frica, ca nici sursa nu e cine stie ce

| KodrutZ a răspuns (pentru vidii):

750-ul oricum nu are nevoie de alimentare suplimentara si consuma foarte putin. Buba e ca daca e Myria sau alt rahat pina la sursa sigur are si o placa de baza castrata si ramii cei mai nenorociti pe care i-au gasit. Automat o sa traga si alea in jos un pic... sau chiar un pic mai mult.winking

| vidii a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu in privinta sursei imi fac griji, stiu ca 750 consuma cat un bec, uneori mai putin.dar daca stam sa ne gandim ca o sursa d-aia, spire, sau delux, RPC..etc,n-are protectii, n-are nimic...la prima fluctuatie de tensiune sansele sunt destul de mari sa faca poc, si sa mai traga dupa ea si alte componente

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru vidii):

Calculatorul nu l-am cumparat gata asamblat, eu am cumparat fiecare componenta in parte si am schimbat pana la urma tot calculatorul (placa de baza, procesor, RAM) ca eu inainte aveam DDR2.
Dar pana la urma ce model de placa video sa aleg din cele puse in intrebare, Gigabyte sau Asus?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru vidii):

Dar Grand Theft Auto 5 (GTA 5) nu ar rula pe sistemul meu?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru vidii):

Deci care-i treaba cu sursa?
Trebuie sa-mi iau una noua sau ce?
Poti sa-mi explici si mie, te rog frumos, care-i treaba cu sursa?

| vidii a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Daca este una slaba, chiar daca scrie pe eticheta ca are multi W s-ar putea sa se arda la o fluctuatie de tensiune din cauza calitatii slabe, uita-te pe sursa, ce producator este, si cati W are?

| laurentiu80 a răspuns:

Am si eu exact acelasi procesor ca al tau, crede-ma ca nu este foarte stralucit in gaming, alaturi de o placa video hd6870 1gb ddr5. Ma cam trage in jos procesorul, in ziua de azi e nevoie macar de un i3, cel putin din generatia a 3 a.