| panthalassa a întrebat:

As vrea sa stiu care e diferenta dintre aceste doua monitoare si care e mai bun pentru ca eu nu prea vad diferente decat ca unul e mai scump decat celalalt cu vreo 60 de lei.

https://altex.ro/......4R350FHUX/

https://altex.ro/......MP59GPAEU/

Răspuns Câştigător
| ionut0831 a răspuns:

TN nu are nici o problema la culori, atata timp cat doresti jocuri.

TN nu sunt bune pentru editare foto si alte aplicatii asemanatoare,
si nu sunt bune pentru privit din lateral, pentru ca au un unghi mai redus de vizualizare, (dar cand te joci se presupune ca stai fix in fata lor, nu intr-o parte)
insa pentru jocuri sunt deocamdata mult mai bune decat IPS.

Facand abstractie de asta, dintre cele 2, as alege LG-ul.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Diferentele nu sunt foarte mari intre ele dar eu as alege LG-ul, spune un cumparator in cadrul review ca de fapt pe cutie LG-ul se specifica ca are timp de raspuns de 1 mersi (desi nu prea o cred), fata de 5 mersi cat are acest Samsung...
Oricare dintre ele e bun de gaming dar iti dai seama ca la aceste caracteristici si la acest pret sunt monitoare mediocre...asta comparand cu monitoare care costa 3000-4000 de lei bucata de ex.

| viavo a răspuns:

Diferenta e calitatea. Eu as alege Samsung.

| VladuCristianCo a răspuns:

Mai pune 300 lei si iei unul la 144 la reducere pe pc garage daca nu iti duce pc ul poate pe viitor o sa duca sa vezi cele 144 hz

| panthalassa explică:

Ma gandeam poate mai adaug 200-300 lei sa iau unul mai bun dar prefer panoul IPS, am inteles ca cel TN are probleme la culori.

| panthalassa explică (pentru ionut0831):

Mersi pentru raspuns. Acum incerc sa caut la un pret rezonabil unul de 144 hz. sper sa gasesc pana in 800 lei ceva ok.

| JicaContra a răspuns (pentru panthalassa):

Amandoua cica, ca au IPS daca te uiti in specificatii

| NLS a răspuns (pentru panthalassa):

Având în vedere investiția, merita chiar și 120 fata de 75.

Oricât de mult ți ai dori monitor, așteaptă pana strângi bani de un brand ok, NU cumpăra Myria, Allview, etc

Cele mai ok sunt LG, Samsung, Asus, HP, Dell, Acer și eventual Benq.

Philips, dar cu o anumita doza de risc. (numai numele de alta data a rămas, calitatea e mult mai slaba, o firma de stat din China a cumpărat divizia de ecrane).

| panthalassa explică (pentru NLS):

Https://www.pcgarage.ro/......nc-144-hz/ asta de pe pc garage e compatibil cu gtx1650?

| NLS a răspuns (pentru panthalassa):

Bineînțeles.
La prețul acesta nu o sa găsești oricum g-sync, dar dacă placa video reușește sa scoată circa 140 fps, atunci nu o sa ai probleme de nici o culoare.
Daca nu, va trebui sa apelezi la v-sync, sau soluțiile mai avansate și mai indicate: fast sync sau adaptive v-sync.
Asta pana da drumul Nvidia la funcția aceea la care lucrează, și tot mai multe monitoare cu freesync vor suporta g-sync din software.

| ionut0831 a răspuns (pentru panthalassa):

TN nu are nici o problema la culori, atata timp cat doresti jocuri.

TN nu sunt bune pentru editare foto si alte aplicatii asemanatoare,
si nu sunt bune pentru privit din lateral, pentru ca au un unghi mai redus de vizualizare, (dar cand te joci se presupune ca stai fix in fata lor, nu intr-o parte)
insa pentru jocuri sunt deocamdata mult mai bune decat IPS.

Facand abstractie de asta, dintre cele 2, as alege LG-ul.

| ionut0831 a răspuns:

Acum cateva zile mi am luat monitorul acela Samsung din linkul trimis de tine. mi am luat monitor de 75hz pentru ca nu am un pc asa bun eu avand i3, 8gb ram si o placa video geforce gt 920mx. tin sa spun ca e un monitor foarte bun, culori foarte vii si toate cele