| Alexutzz_Alex_1994 a întrebat:

As vrea sa stiu ce limbaje de programare se folosesc pentru a realiza o aplicatie in android( dar ios?) si ce programe imi trebuie?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ii explicam si tanarului care avea impresia ca stie ce zice. Pentru Andoid ai nevoie de Java, pentru ios Objective-c

In ambele cazuri ai nevoie de un IDE si un compilator (pentru Android poti folosi Eclipse pentru Android, daca vei citi tutorialul oficial de programare de pe site ul Android vei afla detalii) dar mai ales de mediul de dezvoltare SDK

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prietene, raspunzi la intrebari sau vorbesti in continuare aiurea?

Am inteles ca nu stii ce e ala un compilator si probabil nu ai compilat vreun cod vreoadata, nu e bai, dar nu dezinforma pe altii.

Uite un link sa citesti despre compilatoare

https://en.wikipedia.org/wiki/Compiler

| SebyBrici a răspuns (pentru suntserios):

Scuze ca m-am certat cu tine, dar in ziua aia aveam o zi proasta sad

Răspuns utilizator avertizat
| SebyBrici a răspuns:

Salut! Aproximativ toate sunt compatibile doar ca iti trebuie un compilator*Iti recomand Notepad++*

| suntserios a răspuns (pentru SebyBrici):

Daca esti total pe langa subiect de ce dai sfaturi? Sa dezinformezi si pe altii? Poti intreba si tu daca nu stii

Java este folosit pentru programarea pe Android si Objective-C pentru IOS.

Ai nevoie de un mediu de dezvolvater (SDK) pe care le gasesti de downloadat pe site ul oficial de la Android.

PS: Notepad++ e un simplu si banal editor de text, nu ii mai zi compilator ca aparentu nu stii ce e ala

| SebyBrici a răspuns (pentru suntserios):

Ba,in primul rand Notepad++ nu e doar un editor de text ci si un compilator(Se pare ca nu sti sa il folosesti).In al doilea rand nu imi poti spune daca sa dau sau nu sfaturi.Ai grija! Doar ca am o poza cu un tanar nu inseamna neaparat ca sunt eu(nici in poza ta nu esti tu).

| suntserios a răspuns (pentru SebyBrici):

Cred ca nu ai idee ce e ala un compilator. Ia zi, ce limbaje ai compilat tu cu Notepad++?

| suntserios a răspuns (pentru SebyBrici):

Aaa, da, si sa imi spui si care a fost rezultatul compilarii cu Notepad++