| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu daca mai pot instala windows 7 pe platforma skylake, am incercat pe un dvd extern sa il instalez si nu merge, nu prea imi convine windows 10 merge greoi.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Windows 10 nu are cum sa meargă atât de greu, încât sa fie sesizabil, mai ales pe HW nou.
Daca ai folosit versiunea originala de pe site-ul oficial, nu poți avea probleme.
A apărut aseară un update problematic, (anumite probleme la shut down), însă e ceva temporar, va fi remediat în update ul următor.
In afara acestui neajuns, mie îmi merge bine, chiar acum lucrez la un proiect.

Windows 7 nu mai are suport pentru Skylake, și nici mai rapid decât 10 nu e. (are suport partial pentru usb 3.0 și deloc pentru 3.1, nu are dx12, și suportul pentru SATA 6gb/s este inferior celui din 10. Despre baza de drivere nu mai amintesc.)
Iar acele aplicații de socializare, jocuri, cortana și telemetria se pot dezactiva din Registry și din Services.
Iar in varianta pro, poți bloca instalarea update urilor automate.

| gelu1970 a răspuns:

Pai daca iti cere licenta il activezi.

| MarianDaniel2233 a răspuns:

Poți detalia ce anume nu merge?
Apropo, Windows 10este cel mai bun la momentul de față, nu are cum să fie "greoi" mai ales pe un SkyLake

| Nimeni10 a răspuns (pentru MarianDaniel2233):

Imi cere licenta windows 10.