| BigLike a întrebat:

Salut as vrea sa va intreb daca pot instala un windows fara stick fara cd/dvd fara nimic efectiv windows-ul pe care vreau sa il instalez se afla in partitia D si m-am gandit ca nu voi format partitia D o voi lasa asa credeti ca o sa mearga? cine se pricepe va rog help me cu un sfat si as vrea sa stiu daca se poate face asta tinand cont ca nu umblu la acea partitie o sa ramana datele necesare instalarii windows-ului nu? p.s. raspunsul care ma ajuta primeste funda multumesc frumos anticipat

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că poți, îi dai comanda de instalare direct de acolo din discul D unde ai Windows-ul, nu intri în BIOS, nu umbli la partiții (că se șterge tot). În funcție de ce ai și ce vrei să pui, or să-ți apară niște opțiuni, gen: dacă vrei să faci update/upgrade, sau să înlocuiești sistemul, sau să le păstrezi pe amândouă (caz în care, în funcție de setările pe care le faci, la bootare poți avea opțiunea pe care versiune a windows-ului să o încarce). Eu personal prefer clean install din BIOS cu formatare.

| Ironwin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu functioneaza cum zici tu, nu are cum, cu windows-ul pornit dupa ce alege sa instaleze din D o sa trebuiasca sa dea restart si sa intre in bios si acolo nu are varianta sa booteze de pe D imaginea iso noua, daca alege in bios sa booteze de pe Hard disk o sa i se incarce windows-ul vechi. Ce spui tu cu alegerea carui sistem sa booteze la start este valabil cand deja ai doua sisteme de operare instalate pe hard.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironwin):

Tu te afli aici doar ca să induci oamenii în eroare și să dai evaluări negative? Dacă nu te pricepi la informatică și nu ești în stare să ajuți, stai în banca ta și nu mai intra în polemică cu ceilalți utilizatori. Câte sisteme ai instalat tu ca să-mi evaluezi mie răspunsul ca eronat și nefolositor? Eu m-am ocupat și cu treaba asta ani de zile, am instalat sute de sisteme, pe PC-uri care nu aveau nici o unitate optică. Dacă tot nu te pricepi, puteai să dai un simplu search pe Google („instalare windows de pe hard", sau „instalare windows fără unitate optică și stick" sau cum vrei tu și-ți dă o grămadă de răspunsuri, inclusiv tutoriale video! Se poate instala în mai multe feluri, ori folosindu-ne de anumite programe, ori folosind imaginea în format ISO, ori dezarhivând imaginea ISO, ori din command promt. La restartare încarcă fișierele nou-copiate, nu vechiul windows. Eu acum 28 de ani lucram cu Norton Commander, Wordstar etc. direct în MS-DOS introducând instrucțiunile prin command prompt pentru că nu exista Windows la noi pe vremea aia (abia apăruse prima versiune în America).

| Ironwin a răspuns (pentru anonim_4396):

Te "turezi" mult prea tare, daca recitesti intrebarea initiala era de forma " instalare noua windows de pe alta partitie", fara precizarea existentei unui windows capabil sa faca ce zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ pe aici numai atotstiutori, numai IT-isti, numai programatori la "Norton", daca ii intrebi de cine este produs spun ca de avira.
NU se poate instala sub nici o forma windows-ul din oricare alta partitie, bootarea se face strict de pe cd/dvd/stick/hdd extern.
Nu te mai lua dupa muste ca ajungi in alte parti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru @A70 si restul userilor care spuneau de instalarea windowsului de pe hdd, am incercat si eu acum cativa ani, si aveam numai bug-uri, cu kit de windows super ok, care daca il ardeam pe un dvd, mergea brici, in schimb, instalarea directa de pe hdd, nu functiona.
Stiam ca se poate, dar nu stiam ca s-au "diminuat" din bug-uri, cu erori si toate cele.
Imi cer scuze fata de acei useri care au raspuns corect, m-am informat inca o data, si aparent acum mai are unele bug-uri dar merge.

| Ironwin a răspuns:

Nu merge asa cum vrei tu, ai trei variante : DVD, stick sau prin retea/LAN. De pe alta partitie sau alt hard nu poti boota. Deci nu o sa primesti un raspuns care sa te ajute. Parca aveai un stick de 32 GB? Folosestel.

| LinxCont a răspuns:

Se poate instala fara probleme din alta partitie, cu conditia sa nu fie stearsa in timpul instalarii. Se poate formata partitia C in timpul instalarii.
Sunt mai multe variante in care se poate face instalarea din partitia D.
Daca in timpul instalarii apare e o eroare sau windows-ul de instalat din partitia D are o eroare, atunci instalarea nu se va mai putea face de pe partitia D, windows-ul vechi nu va porni si va trebui sa apelam la un stick sau DVD.
Daca insa nu apar erori, instalarea se va face fara probleme.

http://www.mygarage.ro/......e-hdd.html

http://videotutorial.ro/......ial-video/

Eu am folosit varianta cu easybcd
Am dezarhivat fisierul iso intr-o partitie de 5GB-6GB, am creat cu easybcd o intrare in meniul de boot si la pornire aleg pornirea instalarii care decurge normal ca si de pe un dvd sau stick. (valabil pentru windows 7, 8, 10)

| LinxCont a răspuns:

Eu am instalat windows de pe hard disk de cateva ori (7 si 10) si nu am avut nici o problema.

| LinxCont a răspuns:

E nevoie de urmatoarele: winrar - se descarca si se instaleaza, easybcd, se descarca si se instaleaza, un fisier iso de instalare windows 7. Pentru a descarca easybcd, pe pagina http://neosmart.net/EasyBCD/ se merge in jos si se da click pe Register apoi pe Download.
Se deschide fisierul iso cu winrar si se dezarhiveaza in partitia D - direct, nu intr-un folder. Pentru a nu incurca fisierele din D, se pot pune toate fisierele vechi din D intr-un folder ca sa nu le confundam cu fisierele windows-ului sau si mai bine e sa se mai faca o partitie de 5-6GB special pentru instalarea windows-ului si se va dezarhiva acolo cu winrar fisierul iso.

Se deschide easybcd, se da click in stanga pe "Add New Entry", apoi in dreapta se da click pe "WinPE", pentru a adauga in meniul de boot al windows-ului optiunea de a porni instalarea windows-ului. La "Name:" in loc de "NSTWinPE Image" se poate scrie "Instalare W7", ca sa apara asa in meniul de pornire. La "Path:" se indica locul de unde va porni instalarea windows-ului: se da click pe butonul din dreapta casutei "Path:" si se navigheaza in locul unde sunt dezarhivate fisierele de instalare, de exemplu in partitia D D:\sources\boot.wim. Boot.wim e fisierul ales in easybcd pentru pornirea instalarii. Dupa ce am ales calea "Path" ca mai sus, se da click pe "Add Entry" si asteptam putin ca easybcd sa adauge intrarea "Instalare W7" in meniul de pornire - va scrie mai jos pentru cateva secunde "Instalare W7 added to the boot menu successfully!"

Din momentul asta, la pornirea pc-ului va aparea un meniu ce ne va permite sa alegem fie pornirea windows-ului vechi instalat in C, fie pornirea instalarii noului windows.

Pentru instalare se reporneste pc-ul, va aparea meniul Windows Boot Manager cu "Windows 7" pe prima pozitie (porneste windows-ul vechi) si "Instalare W7" pe pozitia 2. Cu tastele directionale si Enter se porneste instalarea.
windows is loading files...
Starting Windows
Windows 7, se alege limba, se da Next, Install now,
Setup is starting
Se da I accept the license terms si Next
In fereastra Which type of installation do you want? se alege
"Custom (advanced)
Install a new copy of Windows. This option does not keep your files, settings, and programs. The opption to make changes to disks and partitions is available when you start your computer using the installation disc. We recommend backing up your files before you proceed.
In fereastra Where do you want to install Windows?
se da click pe "Drive options (advanced)", se da click pe "Disk 0 Partition 2" ca sa fie selectata partitia cu albastru, apoi click pe Format, apoi click din nou pe "Disk 0 Partition 2" ca sa fie selectata ca loc de instalare a windows-ului si se da "Next" si instalarea se va face in mod normal.
Copying Windows files (0%)
Expanding Windows files
Installing features
Installing updates
Completing installation

Se alege numele dorit, se introduce PRODUCT KEY sau se da Skip, se alege oricare din optiunile:

Use recommended settings
Install important and recommended updates, help make Internet browsing safer, check online for solutions to problems, and help Mrcrosoft improve Windows.

Install important updates only
Only install security updates and other important updates for Windows.

Ask me later
Until you decide, your computer might be vulnerable to security threats.

Se fixeaza ora, se da next, iar la "Select your computer's current location" se alege "Home network" si instalarea e gata.

Se instaleaza drivere, programe. (daca e nevoie de drivere pentru retea sau wifi, e bine sa fie descarcate in partitia D ca sa ne putem conecta la net.

Daca in timpul instalarii apar erori de genul ca nu mai porneste nici windows-ul nici instalarea windows-ului, vom avea nevoie de dvd sau stick. Mie nu mi s-a intamplat. A mers totul ok.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidoffUser a răspuns:

A70 stie ce zice.
http://www.instructables.com/......rom-Hard-/
https://www.oxhow.com/install-windows-7-directly-from-hard-drive/
E bataie de cap pentru un incepator, dar urmeaza instructiunile si trebuie sa reusesti. Eventual mai cauta si tu niste tutoriale.

| Nuvr a răspuns:

Acuma depinde ce Win... Se poate cu win 10 happy

| BigLike explică (pentru Nuvr):

Cu win7 nu se poate? de ce?
raspunde-mi te rog frumos

| Nuvr a răspuns (pentru BigLike):

Nu am incercat nicio data asa. nu stiu sigur. nu m-as risca pe win7 poate pe 8 da, dar 7 e prea vechi. acum depinde daca ai win original
iti zic 100% pe win 10 functioneaza ca am testat eu laughing da am stat vreo 4-6 ore la instalare... nu aveam hard cu viteza de rotatie mare si na nici SSD poate tu ai
si in 2-3 e gt

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

Se poate face foarte simplu si lejer e cu cd si dai sa instaleze in c daca ai spatii destul in c mai faci o partitie din c casa ai si spati pentru tine ce vrei sa salvezi si asa e mai lejer

| Xobe08 a răspuns:

Ce windows vrei sa-ti instalezi?
Daca e cazul sa instalezi windows 10 fa-ti un upgrade de pe site-ul lor sau daca vrei W7 mai bine ai merge pe varianta originala cu stick sau DVD, pentru ca e mai simplu asa decat sa te complici.

| Machechau a răspuns:

Eu așa zic, atâta timp cât nu formatezi partiția respectivă ea va rămâne acolo, oricum vezi că windows are mod de restaurare să îl resetezi numa mi se pare că îți trebuie windows respectiv pe un dvd, stick, încearcă și spune-mi dacă a funcționat!